“Srbija ni prodajala niti ne bo prodajala orožja ne ukrajinski ne ruski strani niti državam blizu območja tega konflikta,” je zagotovil za srbsko tiskovno agencijo Tanjug. Tiskovna agencija Reuters je po poročanju Tanjuga danes objavila domnevno vsebino enega od zaupnih dokumentov Pentagona, ki navaja, da je Srbija privolila v dobavo orožja Kijevu. Dokument, niz odgovorov evropskih vlad na zahteve Ukrajine po vojaškem usposabljanju in orožju, je bil med desetinami zaupnih dokumentov Pentagona, ki so se v zadnjih tednih znašli na spletu.

Dokument je označen z oznako “tajno”

Dokument je označen z oznako “tajno” in NOFORN (No Foreign Nationals), kar pomeni prepoved njegovega deljenja s tujimi obveščevalnimi službami in vojskami. Nakazuje, da se je Srbija zavezala, da bo poslala orožje Ukrajini ali da ga je že poslala. V njem tudi piše, da ima Srbija “politično voljo in vojaške zmogljivosti”, da v prihodnosti zagotovi orožje Ukrajini.

“Nekomu je očitno cilj, da destabilizira našo državo in da jo povleče v konflikt, v katerem nočemo sodelovati. Mi se dosledno držimo svoje ustaljene politike,” je dejal Vučević za Tanjug. Dodal je, da je bila “laž o tem, da Srbija prodaja orožje Ukrajini”, objavljena že večkrat.

Zagotovil je, da Srbija prodaja orožje le tretjim stranem, ki so daleč od konflikta in z njim nimajo nobene zveze. Pri tem je dodal, da vedno obstaja možnost, da se “neko orožje nekako čudežno znajde tudi na ozemlju konflikta, vendar to nima absolutno nobene zveze s Srbijo”. “To je vprašanje za tiste države, ki ne spoštujejo mednarodnih norm, pogodbenih klavzul in poslovnih običajev. Ponavljam, Srbija ni poslala orožja v Ukrajino in vse, kar je objavljeno na to temo, so neresnične špekulacije,” je še zatrdil.

O tem, da je Srbija dobavila orožje Ukrajini, je že februarja pisal ruski provladni novičarski portal Mash. Po navedbah portala je srbsko podjetje za proizvodnjo orožja Krušik, ki je v državni lasti, izvozilo 3500 122-milimetrskih raket M21 v Turčijo, ta pa jih je potem prek Slovaške dostavila Ukrajini.

Vučević je takrat v odzivu zatrdil, da Beograd ne prodaja orožja ali vojaške opreme nobeni strani v konfliktu. Da Srbija ni prodajala orožja ne Rusiji ne Ukrajini, je tedaj zagotovil tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić.

Srbija je sicer obsodila rusko agresijo na Ukrajino, a še vedno ne želi uvesti sankcij proti Rusiji. Bruselj je Beograd med drugim tudi v širitvenem poročilu pozval, naj uskladi svojo zunanjo politiko z EU, kar pomeni tudi pridružitev sankcijam Zahoda proti Rusiji.

STA