Sirski predsednik Bašar al Asad je danes prvič po ponedeljkovih potresih, ki so zahtevali več kot 22.000 življenj, od tega najmanj 3377 v Siriji, obiskal prizadeto mesto Alep. Zaradi posledic potresa je Sirija v provincah Alep, Idlib, Latakija in Hama razglasila izredne razmere in odobrila dostavo pomoči na območja pod nadzorom upornikov.

Sirski predsednik je obiskal več bolnišnic v Alepu in se sestal s tamkajšnjimi reševalnimi ekipami. Mesto naj bi še danes obiskal generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Vlada je medtem odobrila dostavo humanitarne pomoči v vse dele Sirije, pri čemer pa dodaja, da morata razdeljevanje pomoči nadzorovati Mednarodni odbor Rdečega križa in Sirski rdeči polmesec ob pomoči ZN.

Ruske oblasti so medtem opozorile, da sankcije proti Siriji ovirajo dostavo nujno potrebne humanitarne pomoči, in ponovno pozvale k njihovi odpravi. ZDA pa so danes izdale dovoljenje, s katerim so za 180 dni podaljšale izvajanje transakcij, povezanih s humanitarno pomočjo Siriji, ki bi bile sicer prepovedane zaradi sankcij, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Po podatkih Organizacije ZN za migracije (IOM) sta na območje Sirije pod nadzorom upornikov doslej prispela dva humanitarna konvoja. Vsebovala sta predvsem neprehrambene izdelke, pomoč pa naj bi zadoščala za približno 6000 družin. Po podatkih WHO je v Damask že prispelo tovorno letalo z medicinsko opremo, do nedelje pa naj bi pristali še dve letali s tovrstno opremo, ki naj bi zadoščala za 400.000 ljudi.

Rusija je medtem Siriji dostavila že več kot 20 ton humanitarne pomoči. V kratkem pa bo poslala še dve tovorni letali s 70 tonami hrane, poroča ruska tiskovna agencija Tass.

Svetovni program za hrano (WFP) je v zadnjih štirih dneh dostavil hrano več kot 115.000 ljudem v Turčiji in Siriji. Danes pa je organizacija zaprosila za 77 milijonov dolarjev za zagotavljanje hrane 874.000 ljudem v Siriji in Turčiji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

“To število ljudi, ki potrebujejo pomoč, vključuje 284.000 novo razseljenih oseb v Siriji in 590.000 ljudi v Turčiji, med katerimi je 45.000 beguncev in 545.000 notranje razseljenih oseb,” dodaja WFP.

Sirija še ni prejela opreme za iskanje in reševanje

Dozdajšnjo pomoč ZN na območjih pod nadzorom sirskih upornikov pa je ostro kritizirala sirska reševalna organizacija Bele čelade, ki je sporočila, da še ni prejela opreme za iskanje in reševanje žrtev. ZN je obtožila, da delujejo v imenu Asada ter da so na strani vlade in ne na strani ljudstva. V luči tega je države pozvala, naj organizirajo neposredno pomoč zunaj kanalov ZN.

Mejni prehod Bab al Hava v turški južni provinci Hatay je trenutno edina pot, po kateri lahko nujno potrebna pomoč ZN doseže območje pod nadzorom sirskih upornikov, ne da bi morala pred tem prečkati dele, ki so pod kontrolo vladnih sil. Gre za območje, kjer živi okoli 4,5 milijona ljudi, od tega jih je bilo kar 90 odstotkov že pred potresom odvisnih od humanitarne pomoči.

Potres sicer ni prizadel samega prehoda, je pa poškodoval ceste, ki vodijo do njega. Turčija si sedaj prizadeva odpreti dva dodatna mejna prehoda s Sirijo in tako omogočiti hitrejšo dostavo pomoči v Sirijo.

STA