S prvim dnem tega leta je na Hrvaškem uradna plačilna valuta postal evro. Od 15. januarja dosedanja valuta kun ni več v obtoku. Naši južni sosedje se ob menjavi valute soočajo s številnimi težavami, predvsem podražitvami, pa tudi ponarejenimi bankovci.

Na Hrvaškem so od začetka leta do minulega tedna iz obtoka umaknili skoraj 300 ponarejenih evrskih bankovcev. To je več kot v celotnem lanskem letu. Med ponarejenimi bankovci jih je bilo skoraj 200 za 50 evrov. Bankovci za 10, 200 in 500 evrov so bili za prevarante manj zanimivi, so v hrvaški centralni banki pojasnili za hrvaško televizijo RTL.

V skoraj četrtini primerov so bili ponarejeni bankovci za 50 evrov.

V obtoku so tudi ponarejeni kovanci

V lanskem letu so na Hrvaškem iz obtoka umaknili 260 ponarejenih evrskih bankovcev, leto poprej pa 228. Skupaj so lani na Hrvaškem iz obtoka umaknili 437 ponarejenih bankovcev različnih valut, kar je 45,8 odstotka manj kot leta 2021. Iz obtoka so umaknili tudi 2.025 ponarejenih kovancev, kar je 74,9 odstotka manj kot leto prej. Vsi ponarejeni kovanci so bili evrski.

Minuli teden je hrvaška policija v Svilaju na mejnem prehodu z Bosno in Hercegovino aretirala 60-letnega srbskega državljana. Ta je v Hrvaško skušal pretihotapiti 800 ponarejenih bankovcev za 10 evrov, poroča STA.