Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku so delegati zjutraj potrdili dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih.

Glavno odprto vprašanje in vzrok mnogih podnebnih protestov

Delegati so dogovor sprejet s konsenzom pozdravili z aplavzom, poroča AFP. Opredelitev mehanizma finančne pomoči državam v razvoju je veljala za glavno odprto vprašanje v podaljšku pogajanj v letovišču ob Rdečem morju potem, ko uvodoma dogovor o tem sploh ni bil predviden.

Že pred več kot desetletjem so sicer države, predvsem razvite, dale obljubo o 100 milijard dolarjev letno državam v razvoju do 2020 za spopadanje s podnebnimi spremembami in prilagoditev nanje. Na prelomni podnebni konferenci v Parizu leta 2015, na kateri se je svet prvič dogovoril o cilju omejitve globalnega segrevanja ozračja, pa so to obljubo ponovile in rok podaljšale do 2025.

Po dolgih in težavnih pogajanjih, ki so močno presegla predvideni časovni okvir, se je v Šarm el Šejku v Egiptu v nedeljo po 2. uri zjutraj po srednjeevropskem času začelo zaključno plenarno zasedanje COP27.

Delegati imajo pred sabo še vrsto odločitev

Delegati iz skoraj 200 držav, ki se že štirinajst dni mudijo v letovišču ob Rdečem morju, morajo soglasno sprejeti vrsto resolucij, o nekaterih od njih se je do zadnjega trenutka ostro razpravljalo, o nekaterih pa bi se še vedno lahko razpravljalo v dvorani. Odločiti se bodo morali tudi o končni svetovni deklaraciji in o prizadevanjih za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, ki povzročajo globalno segrevanje.

Odločiti se bodo morali tudi o končni svetovni deklaraciji in o prizadevanjih za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, ki povzročajo globalno segrevanje.

Vprašanje “izgube in škode”, ki je skoraj izničilo konferenco, je bilo na koncu predmet kompromisnega besedila, ki je bilo sprejeto v zadnjem hipu in v katerem so številna vprašanja ostala neodgovorjena, vendar je bilo priznano načelo ustanovitve posebnega finančnega sklada.

Po poročanju dopisnikov različnih medijev s konference je jabolko spora tudi zmanjšanje ali odprava uporabe fosilnih goriv ter cilj, da se segrevanje ozračja omeji na za 1,5 stopinje Celzija od pred-industrijske dobe, kot je že bilo dogovorjeno lani v Glasgowu.

STA