Kljub prispeli pomoči iz tujine tri dni po najhujšem potresu v Afganistanu v zadnjih desetletjih na tisoče ljudi ostaja brez hrane, zdravil, zatočišča in vode. Območje, kjer je udaril potres, še vedno pretresajo močni popotresni sunki, zaradi katerih so prestrašeni domačini zbežali iz zatočišč, ki so jih sicer poiskali v močno poškodovanih objektih. V današnjem popotresnem sunku z magnitudo 4,3 je v jutranjih urah umrlo pet oseb.
Zaradi močnega deževja so območje potresa prizadele tudi poplave in plazovi, ki dodatno otežujejo dostop do prizadetih krajev.
Potres je doslej terjal najmanj 1.000 smrtnih žrtev in porušil številne daljnovode, oddajniške stolpe ter skoraj 10.000 hiš, kar je precej zaskrbljujoče, saj v regiji povprečno gospodinjstvo šteje več kot 20 ljudi. V nekaterih najbolj prizadetih okrožjih so bile zravnane celotne vasi, preživeli pa so povedali, da nimajo zatočišč, medicinske opreme in hrane. Ponekod so bili uničeni tudi sistemi za distribucijo vode.
I’m deeply saddened by the loss of life and property caused by the June 21 #earthquake in #Afghanistan. International and regional donors should help the affected families on the humanitarian basis. Wish the injured ones recover soon and the souls of dead rest in peace. pic.twitter.com/L7CzVZs3u5
— Rahim Baloch (@RahimBalochh) June 24, 2022
V državo je prispele prve pošiljke pomoči
Dobrodelna organizacija Save the Children je opozorila, da je nesreča prizadela več kot 118.000 otrok, pri čemer so številni otroci ostali brez čiste pitne vode, hrane in varnega prostora za spanje.
V državo so medtem prispele prve pošiljke pomoči iz tujine, čeprav so mnogi previdni pri ocenah o tem, kako bo pomoč dejansko porabljena, navaja AFP.
Svetovni program za hrano (WFP) je dostavil šotore in zaloge hrane za približno 14.000 ljudi, Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je zagotovila 10 ton medicinske opreme, ki zadostuje za 5.400 operacij. V Afganistan sta prispela tudi dva tovornjaka Zdravnikov brez meja (MSF), polna zdravil.
Pomoč so obljubili tudi EU, Japonska, Južna Koreja, Tajvan, Združeni arabski emirati, Katar, Iran, Pakistan in Indija. ZDA, ki so lani po dveh desetletjih umaknile svoje vojake iz Afganistana, pa pomoči zaenkrat še niso ponudile. Predsednik Joe Biden je sicer ameriški agenciji za mednarodni razvoj (Usaid) naročil, naj oceni možnosti odziva ZDA za pomoč najbolj prizadetim.
Nesreča predstavlja velik logistični izziv za novo afganistansko vlado, ki je od prevzema oblasti izolirana od večjega dela sveta. Državi so namreč po prevzemu oblasti s strani talibanov avgusta lani mednarodne organizacije zmanjšale dobavo pomoči. V ZN so medtem že pred potresom opozarjali na hudo humanitarno krizo, ki ogroža celotno prebivalstvo Afganistana.
Medicines & medical supplies continue to arrive in areas affected by the #earthquake in #Afghanistan. Emergency kits dispatched by @WHO have arrived in Urgon District Hospital for use in treating patients with multiple injuries and trauma. @RamizAlakbarov @OCHAAfg @unafghanistan pic.twitter.com/2HUXIKQ8lx
— WHO Afghanistan (@WHOAfghanistan) June 24, 2022
STA