O izvoru koronavirusa se ugiba že od izbruha pandemije. Možen izvor je trg v kitajskem mestu Wuhan, pa tudi laboratorij v istem mestu, kjer so potekale raziskave koronavirusov. Kitajska vlada zanika laboratorijsko teorijo.
Zdaj “Wall Street Journal” navaja citate iz do zdaj neobjavljenih poročil ameriških tajnih služb. Po njihovem mnenju so trije raziskovalci z virološkega inštituta v Wuhanu novembra 2019 pred uradnim izbruhom covid19 na Kitajskem tako zboleli, da so jih morali zdraviti v bolnišnici. To naj bi bila nova pomembna spoznanja .
V ZDA zaskrbljeni
ZDA in 13 drugih držav so marca izrazile dvom o kakovosti težko pričakovane preiskave izvora koronavirusa na Kitajskem. V študiji, ki jo je naročila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), so strokovnjaki poudarili potrebo po nadaljnjih raziskavah izvora virusa iz živalskega sveta in možnem kroženju virusov zunaj Kitajske, še preden so v Wuhanu odkrili prve primere.
Raziskovalci WHO teorijo, da bi virus lahko pobegnil iz laboratorija, opisujejo kot “zelo malo verjetno” – v skladu z zagotovili kitajske vlade. “Podpiramo pregledno in neodvisno analizo in oceno izvora virusa brez vmešavanja in neprimernega vpliva, ” je marca v odgovor na to odgovorilo ameriško zunanje ministrstvo. “V zvezi s tem izražamo skupno zaskrbljenost zaradi študije, ki jo načrtuje WHO na Kitajskem.”
“Vojna z virusom”
Sporočilo časopisa “Wall Street Journal” je v ponedeljek zasenčilo začetek virtualnega letnega srečanja Svetovne zdravstvene organizacije. Generalni sekretar OZN António Guterres je mednarodno skupnost pozval, naj se proti pandemiji korone zoperstavi z enako strategijo kot v vojni. “V vojni smo z virusom,” je v ponedeljek dejal Guterres. Svet potrebuje “logiko in nujnost vojnega gospodarstva“, da bo vsem državam omogočen enak dostop do “orožja” v boju proti pandemiji.
Pandemija je sprožila “cunami trpljenja“, se je pritožil Guterres. Od začetka konec leta 2019 je umrlo več kot 3,4 milijona ljudi, približno pol milijarde ljudi pa je izgubilo službo. “Najšibkejši trpijo najbolj in bojim se, da tega še zdaleč ni konec,” je dejal Guterres. Opozoril je na nenehne nevarnosti “globalne reakcije dveh hitrosti“. Če zdaj ne bodo ukrepali, bo večina prebivalstva v bogatih državah kmalu cepljena in gospodarstvo si bo lahko opomoglo, medtem ko virus še naprej divja in mutira v revnih državah in “povzroča globoko trpljenje“.
Pogodba o pandemiji
Nemška kanclerka Angela Merkel je na konferenci opozorila na nova pandemična tveganja. Svetovno skupnost je pozvala k boljšim pripravam. “Ta pandemija še ni premagana; in tudi ne bo zadnja,” je dejala Merklova v video sporočilu, ki so ga predvajali v ponedeljek na virtualnem srečanju 194 držav članic SZO. Merklova se je zavzela za mednarodno pogodbo o pandemiji, ki naj bi države pripeljala do boljšega sodelovanja. Upamo, da bomo lahko prej opozorili in ukrepali hitreje, da bomo v brsti ujeli novo globalno pandemijo.
Šef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je kritiziral bogate države, ki so odkupile večino razpoložljivih odmerkov za cepljenje proti koroni. 75 odstotkov odmerkov cepljenja je v samo desetih državah. V mnogih drugih državah bi morali milijoni zdravstvenih delavcev torej čakati na pomembno cepljenje . Na te države je pozval, naj razdelijo odmerke cepljenja. Svet je pozval, naj zagotovi, da se lahko vsaj 10 odstotkov prebivalcev sveta cepi do septembra, 30 odstotkov pa do konca leta.
Svetovna zdravstvena skupščina se sestaja vsako leto in je najvišji organ odločanja v WHO. Med drugim določa prioritete dela in odloča o proračunu.