Po dogovoru, v nedeljo doseženem na podnebnem vrhu COP27, podnebni strokovnjaki in aktivisti opozarjajo, da svet še vedno stoji na robu katastrofe. Ob tem pozivajo, da se morajo največja svetovna gospodarstva konkretneje zavezati k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov in se ob tem bolj nasloniti na znanstvene dokaze o učinkih podnebnih sprememb.

Čeprav je podnebna konferenca ZN v Egiptu prinesla prelomni dogovor o ustanovitvi finančnega sklada za povrnitev škode državam v razvoju, ki so jih posledice podnebnih sprememb v zadnjih letih najbolj prizadele, pa je splošna ocena tokratnih podnebnih pogajanj po mnenju podnebnih strokovnjakov neuspešna, poročajo tuje tiskovne agencije.

V končnem dokumentu so bile namreč po pritiskih držav proizvajalk nafte in tistih, ki prispevajo največje deleže k svetovnim emisijam toplogrednih plinov, odpravljene ključne zaveze glede zmanjšanja omenjenih izpustov in postopnega opuščanja vseh fosilnih goriv.

Po besedah bivše predsednice Irske in dvakratne odposlanke ZN za podnebje Mary Robinson svet po COP27 “ostaja na robu katastrofe”. “Napredek pri zmanjševanju emisij je bil prepočasen. Smo na pragu vstopa v svet čistejše energije, a le če bodo voditelji skupine držav G20 izpolnili svoje odgovornosti, držali besedo in okrepili svoja prizadevanja. Odgovornost je na njih,” je bila po poročanju francoske tiskovne agencije AFP jasna Robinson.

Podnebne spremembe napredujejo hitreje kot predvideno

Kot je izpostavila ena od snovalk pariškega podnebnega sporazuma iz leta 2015 in izvršna direktorica Evropske podnebne fundacije Laurence Tubiana, je bil na tokratni konferenci vpliv industrije fosilnih goriv opažen na vseh področjih. Egiptovsko predsedstvo je po navedbah AFP obtožila, da je na podlagi regionalnega zavezništva dopustilo vpliv na končne neambiciozne odločitve glede opuščanja fosilnih goriv, kar pa so predstavniki države gostiteljice goreče zanikali.

“Egiptovsko predsedstvo je pripravilo besedilo, ki jasno ščiti naftne in plinske države ter industrijo fosilnih goriv. Ta trend se naslednje leto v Združenih arabskih emiratih ne more nadaljevati,” je opozorila Tubiana.

Znanost je treba bolj poslušati v boju svetovnih skupnosti proti podnebni krizi, pa je za nemško tiskovno agencijo dpa dogajanje na letošnjem COP27 kometiral priznani podnebni raziskovalec in direktor Potsdamskega inštituta ta raziskave podnebnih vplivov Johan Rockström.

“Časovni okviri povzročanja vplivov na podnebje in to, kdaj nas ti prizadenejo, mnogim diplomatom niso povsem jasni, kar je seveda razumljivo, a tudi obžalovanja vredno,” je poudaril.

Raziskave v zadnjih letih so pokazale, da se podnebna tveganja ponavadi podcenjujejo in da podnebne spremembe napredujejo hitreje, kot se je predvidevalo.

Zato je zelo zaskrbljujoče, da nekateri glasovi v pogajanjih dvomijo o pomenu znanstvenih dokazov, je dejal. Odločevalci verjetno potrebujejo več znanosti za pogajalsko mizo, ne manj, je prepričan Rockström. “Mislim, da bomo morda morali reformirati celoten proces COP, da bi dosegli pomembnejše rezultate pogajanj.”

STA