Znanstveniki na področju biotehnologije se trudijo oživeti velike mamute iz ledene dobe, kar bi lahko bilo mogoče že v štirih letih. To prizadevanje vodi podjetje Colossal, ki je za svoj projekt reinkarnacije prejelo dodatnih 60 milijonov dolarjev za “prvo serijo” mamutov. Načrt je, da bi mamute ponovno vpeljali v njihov nekdanji ekosistem, kar bi lahko prispevalo k boju proti podnebnim spremembam zaradi njihovih migracijskih vzorcev, poroča portal Bodieko.si.
Sprva so nameravali mamute vrniti v Sibirijo, vendar se je strategija zaradi razmer v Rusiji spremenila.
Uporabili bodo DNK dlakavega mamuta, ki je skoraj 100-odstotno kompatibilna z azijskim slonom, da bi ustvarili mamutovega zarodka. Ta zarodek bo nato vstavljen v samico afriškega slona, ki bo delovala kot nadomestna mati. Čeprav nova žival ne bo natančna kopija izumrlega mamuta, bo verjetno hibrid z lastnostmi obeh vrst, s čimer bodo omogočili njegovo preživetje v nekdanjem ekosistemu mamutov.
Mamuti naj bi izumrli zaradi človeka
Zadnja vrsta rodu je bil dlakavi mamut. Velika večina mamutov je izumrla po koncu zadnje ledene dobe, pred približno 12.000 leti. Zadnji celinski dlakavi mamuti so v Sibiriji izumrli kakšnih dva tisoč let kasneje. Izjema so bili mamuti, ki so postali ločeni od celine na otokih, zadnji dlakavi mamuti na Vranglovem otoku v severovzhodni Sibiriji so podlegli lovu 1650 let pr. n. št.
Znanstveniki do danes niso enotnega mnenja glede vzroka za izumrtje mamutov, nekateri menijo, da jih je iztrebil človek, nekateri pa menijo, da so podlegli podnebnim spremembam po koncu zadnje ledene dobe.