Združeni narodi so priznali, da prihaja pri pomoči prizadetim v potresu na severozahodu Sirije do neopravičljivih zamud. Kot je ob obisku opustošenega območja na sirsko-turški meji danes na Twitterju zapisal koordinator ZN za humanitarno pomoč Martin Griffiths, so te ljudi “pustili na cedilu”. Je pa danes na območje prispela pomoč Katarja.
Ljudje imajo občutek, da so ostali sami. Čakali so na mednarodno pomoč, ki pa je ni in ni bilo, je zapisal Griffiths in dodal, da je njegova dolžnost, da to napako čim prej popravi.
Severozahod Sirije, ki ga je potres posebej močno prizadel, je pod nadzorom različnih uporniških skupin. Trenutno lahko pomoč Združenih narodov tja prispe le preko enega samega mejnega prehoda s Turčijo. Sirska vlada je sicer zatrdila, da bo omogočila neovirano dostavo pomoči na območja, ki niso pod njeno kontrolo, a v praksi vedno znova prihaja do zamud in zapletov.
Čez omenjeni turško-sirski prehod Bab al Hava je prvi konvoj šestih tovornjakov s pomočjo ZN po potresu na območje prispel šele v četrtek, v petek mu je nato sledil konvoj 14 in v soboto konvoj 22 tovornjakov, med drugim s pomočjo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in Sklada ZN za otroke (Unicef). Danes naj bi po poročanju francoske tiskovne agencije AFP prehod prečkalo še deset tovornjakov. Večinoma gre za pomoč v šotorih, odejah in podobnem, ki pa je le kaplja v morje.
Sam prehod Bab al Hava v potresu ni bil poškodovan, so pa poškodovane številne ceste do njega, kar dostavo pomoči še dodatno otežuje. Turčija je sporočila, da skuša odpreti dve novi povezavi do območij pod nadzorom sirskih upornikov, generalni sekretar ZN Antonio Guterres pa je Varnostni svet ZN pozval, naj dovoli odprtje dodatnega mejnega prehoda za dostavo pomoči.
Obtožbe OZN
Na družbenih medijih so ta konec tedna zaokrožili posnetki jeznih Sircev, med drugim v opustošenem kraju Džindiris, ki vihrajo z modrimi zastavami ZN in jih tako simbolično obtožujejo, ker niso pomagali prej in izdatneje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Je pa organizaciji Bele čelade, ki s približno 3000 prostovoljci pomaga pri iskanju in reševanju morebitnih še preživelih na severozahodu Sirije, ta konec tedna na pomoč priskočil Katar, med drugim z logistiko, popravili reševalnih vozil in gorivom za težko opremo ter tudi osebjem, poroča dpa.
Bele čelade, ki so sicer izredno kritične do tujine in so glasno terjale več pomoči, so pomoč Katarja potrdile in se zanjo zahvalile na Twitterju. Pomoč na območja pod nadzorom upornikov, kjer živi okoli 4,5 milijona ljudi, je v minulih dneh prišla tudi iz Savdske Arabije in Egipta.
V soboto je organizacija sicer sporočila, da že od četrtka pod ruševinami niso našli nikogar živega, tudi podatki o številu umrlih v potresu v Siriji že več dni ostajajo nespremenjeni.
V Damask naj bi medtem v minulih dneh po poročanju tujih tiskovnih agencij prispelo okoli 60 letal s tujo pomočjo, sirski predsednik Bašar al Asad pa se je danes posebej zahvalil Združenim arabskim emiratom, ki so pomagali med prvimi in obljubili pomoč v vrednosti več deset milijonov dolarjev.
STA