Spoznali smo, da je zelo nalezljiva bolezen, zato so varovanje javnega zdravja ter zdravje in dobro počutje državljanov EU glavne prednostne naloge Evropske komisije.

Ukrepi EU v boju proti covid-19

Evropska komisija si prizadeva za tesno sodelovanje z državami članicami, pri čemer še posebej spodbuja usklajen pristop in rešitve ter poziva k solidarnosti med državami. Glavnina pristojnosti za spopadanje s koronavirusom pa še zmeraj ostaja v pristojnosti držav. Vlade so sprejele različne omejevalne ukrepe za zajezitev širjenja in zaščito življenj, Evropska komisija pa državam ves čas nudi polno podporo. V ta namen je bilo na evropski ravni sprejetih že veliko konkretnih ukrepov.

Ukrepi na področju zdravstva

EU zagotavlja krizno upravljanje in usklajevanje s stalnimi stiki med državami članicami in institucijami EU. Vzpostavila je skupno evropsko zalogo osebne zaščitne opreme in ventilatorjev v okviru RescEU ter zagotovila razpoložljivost medicinske opreme, usklajuje skupna javna naročila in regulira izvoz ključne opreme, da je zagotovljena stalna oskrba znotraj EU.

Predlagala je tudi nov, okrepljeni Program EU za zdravje, poudarek je na krepitvi odpornosti zdravstvenih sistemov in spodbujanju inovacij v zdravstvu.

Države EU si medsebojno pomagajo pri razporejanju zdravstvenih ekip v okviru zdravstvene enote EU, kjer ekipe iz različnih držav članic priskočijo na pomoč zdravstvenim sistemom, ki jih je kriza najhuje prizadela. Države lahko zaradi izrednih zdravstvenih razmer zaprosijo za finančno pomoč iz Solidarnostnega sklada EU. V letu 2020 je bilo na voljo do 800 milijonov EUR za boj proti pandemiji. Instrument za nujno podporo in instrument RescEU pa iz proračuna namenjata 3 milijarde evrov za zdravstveno opremo. EU je izvedla tudi skupno javno naročilo in nabavo medicinske zaščitne opreme v imenu 25 držav ter sodelovala z industrijo za povečano proizvodnjo zaščitne opreme.

Ukrepi za upočasnitev in omejevanje širjenja virusa

Omejeno je potovanje v tretje države, seznam se sproti posodablja. Merila za določitev tretjih držav, za katere bi bilo treba odpraviti omejitve, vključujejo epidemiološke razmere in zajezitvene ukrepe. Vse informacije, ki jih potrebujete za potovanja znotraj EU pa so dostopne na spletni platformi »Re-open EU«, ki zagotavlja pregled zdravstvenega stanja v evropskih državah na podlagi podatkov Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Informacije se dnevno posodabljajo in so na voljo v 24 jezikih.

Spodbujanje raziskav na področju zdravljenja ter spodbujanje k cepljenju

EU si prizadeva za zagotovitev proizvodnje zadostne količine varnih in učinkovitih cepiv s pomočjo vnaprejšnjih nabavnih pogodb s proizvajalci. V ta namen je podpisala šest pogodb z razvijalci cepiv. Skupno je zagotovljenih 2,6 milijarde odmerkov za vse države članice. EU skupaj s Svetovno zdravstveno organizacijo usklajuje svetovna prizadevanja za splošen dostop do cepiva.

Cepljenje se je v državah EU začelo 27. decembra 2020 in ima pomembno vlogo pri reševanju življenj, zajezitvi pandemije, zaščiti zdravstvenih sistemov in pri obnovi našega gospodarstva. Do sedaj so bila odobrena že štiri cepiva.

Odobrena cepiva morajo izpolnjevati enako visoke standarde glede kakovosti, varnosti in učinkovitosti kot vsa druga cepiva v EU, pri čemer razmere ali nujnost zaradi pandemije tega ne morejo spremeniti.

Digitalno zeleno potrdilo

Evropska komisija se je odzvala na poziv držav članic in pripravila skupni pristop k potrdilom o cepljenju. Marca je predstavila predlog o digitalnem zelenem potrdilu, ki bi veljal v vseh državah EU in omogočal varno prosto gibanje državljanov znotraj EU med pandemijo. Države EU razpravljajo o zakonodajnem predlogu, da bi čim prej sprejele stališče. Predlog morata odobriti Evropski parlament in Svet.

Skupni pristop k potrdilom predstavlja del skupnega boja proti pandemiji, države članice pa bodo še naprej same odločale o tem, katere potovalne in zdravstvene ukrepe bodo uporabljale.