Po poročanjih avtrijskega medija Krone.at je v Zahodni Afriki, natančneje v Gvineji, izbruhnila nevarna marburška mrzlica. Kot je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), gre za prvi izbruh tovrstne bolezni na zahodu Afrike. Manj kot dva meseca po epidemiji ebole, so okužbo izredno nalezljive mrzlice diagnosticirali pri zdaj že pokojnem pacientu na jugu Gvineje.
Gueckedou, where #Marburg has been confirmed in #Guinea, is also the same region where cases of the 2021 #Ebola outbreak & the 2014–2016 West Africa outbreak were initially detected. Efforts are underway to find the people who may have been in contact with the patient. pic.twitter.com/qxr925shyw
— WHO African Region (@WHOAFRO) August 9, 2021
Kot je potrdil Inštitut Pasteur v prestolnici Senegala Dakarju, so bile prve raziskave že opravljene. Sicer opravlja sledenje stikov, vendar epidemija koronavirusa otežuje zajezitev izbruha marburške mrzlice.
Marburško mrzlico prenašajo netopirji. Simptomi so visoka vročina in notranje krvavitve.
Bolezen je izredno nalezljiva, infekcija se prenaša s telesnimi tekočinami. Kot pojasnjujejo na WHO, trenutno ni obstoječih cepiv ali zdravil proti marburški mrzlici.
Zakaj “marburška” mrzlica?
Marburška mrzlica je dobila svoje ime po nemškem mestu Marburg. Sicer virus izvira iz osrednjega dela Afrike. Leta 1967 je bil s poskusnimi opicami prepeljan iz Ugande v Marburško farmacevtsko podjetje Behringwerke. V podjetju so se nato laboranti, ki so z delali z opicami, okužili. Tako je virus dobil ime po kraju, kjer so odkrili največ okužb.