Največja ledena gora na svetu, ki se je leta 1986 odlomila od Antarktike, se po več kot 30 letih znova premika. Ledeno goro v velikosti petine Slovenije, ki je bila do nedavnega pričvrščena na morsko dno, bodo vetrovi in tokovi predvidoma premaknili v južni Atlantik, kjer se bo sčasoma stalila v oceanu.
Ledena gora, ki nosi naziv A23a, je bila zadnja tri desetletja ledeni otok v Weddlovem morju, prve premike po dolgem času pa so znanstveniki opazili leta 2020, danes poroča britanski BBC.
📣 Double-whammy iceberg news this morning:
1️⃣ The largest iceberg, A23a, is on the move!
Here’s its journey out of the Weddell Sea after being grounded on the sea floor after calving in August 1986.
Copernicus Sentinel-1 imagery, Google Earth Engine 👇 pic.twitter.com/KseKTD1Wrg
— British Antarctic Survey 🐧 (@BAS_News) November 24, 2023
Ogromen kos ledu, ki je debel okoli 400 metrov, se v zadnjih mesecih pospešeno premika in se trenutno nahaja v bližini rta Antarktičnega polotoka. Po napovedih znanstvenikov bo A23a, tako kot ostale ledene gore v tem delu Antartike, morski tok ponesel v južni Atlantski ocean, kjer se bo stalila.
The world’s biggest #iceberg today on the globe is on the move in #Antarctica after 30 years, measuring 74×59 km! #A23ahttps://t.co/qp3Thvo1JR pic.twitter.com/WnP4f9VUna
— Hautes latitudes ❄ (@HautesLat) November 24, 2023
Na delu ledu, ki se je leta 1986 odlomil od celine, je bila sovjetska raziskovalna postojanka. V strahu pred izgubo opreme so se v Moskvi takrat odločili, da jo rešijo z ledene gore.