Gre za teste PCR, ki so zanesljivejši od hitrih antigenskih testov, obenem pa je testiranje preprosto, saj ne zahteva neprijetnega odvzema brisa globoko v nosni votlini, ampak je dovolj že grgranje. Projekt se je začel konec januarja, omenjeno testiranje pa je trenutno na voljo podjetjem. A glede na njegovo uspešnost oblasti na Dunaju računajo, da bo že marca na voljo tudi širši populaciji, so sporočili s predstavništva mesta Dunaj v Ljubljani.  Zaenkrat se sicer s testom PCR z grgranjem dvakrat tedensko testirajo zaposleni v dunajskih podjetjih in organizacijah s področja zdravstva in sociale, industrije, storitvenih dejavnosti, prodaje in uprave ter njihovi najožji družinski člani.

Samotestiranje z aplikacijo na računalniku, tablici ali pametnem telefonu

Glavna novost je samotestiranje z aplikacijo na računalniku, tablici ali pametnem telefonu. Oseba najprej potrdi svojo identiteto, tako da pred kamero drži osebno izkaznico ali potni list, kar velja kot digitalno dokazilo. Aplikacija nato posname grgranje, kar zagotavlja, da je test resnično opravila identificirana oseba. Oseba vzorec odda bodisi v eni od prodajaln Bipa ali pa v svojem podjetju. Od tam vzorci romajo v laboratorij, testirani pa svoj rezultat prejmejo po elektronski pošti najkasneje v 24 urah.

Oseba najprej potrdi svojo identiteto, tako da pred kamero drži osebno izkaznico ali potni list, kar velja kot digitalno dokazilo. Aplikacija nato posname grgranje, kar zagotavlja, da je test resnično opravila identificirana oseba.

Test je razvilo dunajsko zagonsko podjetje Lead Horizon. Cena testnega kompleta znaša približno osem evrov, stroške zanje pa krije država.

STA