Med znamenitosti renesančnih Firenc najdemo tudi “buchette”, majhna okenca v stenah mestnih hiš. Skoznje so v srednjem veku plemiči podajali vino kupcem nižjega stanu. Ob pojavu kuge so okenca postala idealna rešitev za preprečevanje okužb. Štiristo let kasneje je kugo zamenjal nov virus in podjetni lastniki barov in bistrojev znamenite buchette spet uporabljajo za preprečevanje prenosa okužb.
Odlična rešitev v času kuge
Znamenita okenca so Firenčani začeli graditi leta 1532 in jih delali vse do devetnajstega stoletja, je za tuje medije povedal Matteo Faglia, predsednik Društva za zaščito vinskih okenc v Firencah (The Wine Window Association): “Ljudje so lahko potrkali na majhne lesene lopute in steklenico so jim napolnili z vinom družin Antinori, Frescobaldi in Ricasoli, ki še danes proizvajajo najbolj znamenite vrste vina v Italiji.”
Ljudje so lahko potrkali na majhne lesene lopute in steklenico so jim napolnili z vinom družin Antinori, Frescobaldi in Ricasoli, ki še danes proizvajajo najbolj znamenite vrste vina v Italiji.
Stoletje kasneje je Firence prizadela kuga in okenca so postala odličen način za preprečevanje okužb. Tudi plačevanje za vino in ostale dobrine je bilo “brezstično”, kupec je kovance namreč vrgel v skodelico kisa, ki je deloval kot dezinfekcijsko sredstvo.
V začetku dvajsetega stoletja so se spremenili zakoni o točenju vina. Okenca so bila vedno manj v uporabi in mnoga lesena okenca so svoj konec dočakala v poplavah leta 1966.
Sladoled, kavica za s seboj ali kozarec vina
Prvi in drugi koronski val sta Italijo močno prizadel in Firenčani so se znašli in oživili tradicijo izpred stoletij, tokrat v novi preobleki. Tudi zdaj poslovanje poteka brezstično in razmeram primerno.
Okenca spet služijo svojemu namenu, poleg vina pa lahko skoznje naročite tudi sladoled, kavico za s seboj, koktajl in druge dobrote. V društvu za zaščito vinskih poročajo, da je okenc v Firencah več kot 150, le nekaj najbolj podjetnih gostincev pa se je odločilo, da jih znova aktivira.