Lula je za finančnega ministra imenoval Fernanda Haddada, svojega dolgoletnega zaveznika, ki se je na volitvah leta 2018 potegoval za predsednika. Izbira ni ravno navdušila gospodarstvenikov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Že v ponedeljek, na prvi delovni dan Lulovega mandata, so delnice v največjem latinskoameriškem gospodarstvu padle za več kot tri odstotke, saj investitorje skrbi, kako bo nova oblast financirala obljubljene socialne programe v luči preobremenjenega brazilskega gospodarstva.

Zaustavitev uničenja amazonskega pragozda

V odzivu je Haddad poudaril, da se ne bodo spuščali v pustolovščine z veliko porabo. “Tukaj smo zato, da zagotovimo ponovno rast gospodarstva, ki bo zadovoljila potrebe prebivalstva po zdravstvenih, izobraževalnih in socialnih programih, hkrati pa da zagotovimo fiskalno ravnovesje in vzdržnost,” je še dodal. Pomembno nalogo bo imela tudi nova ministrica za okolje Marina Silva. Izkušena okoljevarstvenica si bo prizadevala obnoviti brazilske agencije za varstvo okolja in zaustaviti uničevanje amazonskega pragozda. Silva je že bila ministrica za okolje v času prvega predsedniškega mandata Lule. Takrat je sicer odstopila, ker se ni strinjala z njegovo razvojno politiko pragozda.

Bolsonaro odtujil evropske in kitajske partnerje

Novi zunanji minister je postal Mauro Vieira, ki se je ob prisegi zavezal, da obnovil mostove med državo in svetom. Z njim se bo Brazilija poslovila od štirih let izolacije pod Bolsonarom, ki je gojil tesne vezi z nekdanjim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, a odtujil številne tradicionalne partnerje Brazilije, zlasti Evropo in Kitajsko. Na položaj ministra za človekove pravice je bil imenovan Silvio Almeida, 46-letni temnopolti odvetnik, ki je prvi dan svojega mandata nagovoril skupine, ki so se pritoževale, da so bile pod Bolsonarom odrinjene na rob, diskriminirane ali prezrte, vključno s temnopoltimi, ženskami, invalidi in skupnostjo LGBT+. Vedno znova je v svojem govoru ponavljal: “Vi obstajate in ste za nas dragoceni.”

Lula je ob nedeljski prisegi na položaj, ki ga je že zasedal dva mandata med letoma 2003 in 2010, napovedal odločen boj za revne in za okolje ter obljubil obnovo in poenotenje države po štiriletni vladavini Boslonara. Prav tako se je zavezal, da bo odpravil Bolsonarovo zapuščino gospodarskega pešanja, naraščanja revščine in krčenja sredstev za zdravstvo, šolstvo in znanost.

STA