Evropska komisija je pretekli teden sprejela nove ukrepe za omejitve namernega dodajanja mikroplastike v izdelke. Kot so sporočili iz Bruslja, naj bi s tem preprečili izpust približno pol milijona ton mikroplastike v okolje. Novo sprejeta pravila med drugim prepovedujejo prodajo mikroplastike kot take, pa tudi izdelkov, ki jim je bila mikroplastika namerno dodana in ki ob uporabi povzročajo njeno sproščanje v okolje, so navedli pri komisiji.
Dodali so, da sprejeta omejitev temelji na široki opredelitvi mikroplastike, ki zajema vse sintetične polimerne delce, manjše od petih milimetrov, ki so organski, niso topni in so slabo razgradljivi.
“S prepovedjo namerno dodane mikroplastike odpravljamo resen škodljiv dejavnik za okolje in zdravje ljudi. Mikroplastika je prisotna v morjih, rekah in na kopnem, pa tudi v hrani in pitni vodi. Danes sprejeta omejitev se morda res nanaša na majhne delce, vendar pomeni velik korak k zmanjšanju onesnaževanja, ki ga povzroča človek,” so ob tem povzeli besede evropskega komisarja za okolje, oceane in ribištvo Virginijusa Sinkevičiusa.
Med primeri najpogostejših izdelkov, ki jih bodo zadela nova pravila in so največji vir namerne mikroplastike v okolju, so med drugim omenili zrna granulata, ki se jih uporablja na umetnih športnih površinah, in uporabo mikroplastike v kozmetičnih izdelkih, kot so pilingi, mehčalci, gnojila, fitofarmacevtska sredstva, igrače, zdravila in medicinski pripomočki.
Nekatere prepovedi že v naslednjih dveh tednih
Nekatere omejitve bodo stopile v veljavo v naslednjih dveh tednih. Takrat bo začela veljati prepoved prodaje kozmetičnih izdelkov, ki vsebujejo mikrokroglice, med njimi pilingov. Industrija je namreč v zadnjih letih po pozivih okoljevarstvenikov tovrstne mešanice večinoma že opustila in plastične delce v pilingih zamenjala z biorazgradljivimi. Prav tako bo že od sredine oktobra prepovedana prodaja razsutih plastičnih bleščic. Za ostale izdelke velja daljše prehodno obdobje, v katerem se bodo lahko proizvajalci prilagodili na nova pravila in poiskali alternative. Za kozmetiko bo veljalo od 4- do 12-letno prehodno obdobje.
Komisija se je boju proti onesnaževanju z mikroplastiko zavezala v evropskem zelenem dogovoru in novem akcijskem načrtu za krožno gospodarstvo. V akcijskem načrtu za ničelno onesnaževanje si je tako zastavila cilj, da bo do leta 2030 onesnaževanje z mikroplastiko zmanjšala za 30 odstotkov.