Omar Bilal al-Banna in Omer Siman-Tov, oba stara štiri leta, sta postala žrtvi v začetnih dneh napada Hamasa. Eden je bil Izraelec, drugi Palestinčan, a na družbenih omrežjih se je pojavilo veliko objav, ki niso žalovali za njuno smrtjo, temveč so zanikale, da sta umrla. Na BBC-ju so zato preverili resničnost obstoja otrok in njune smrti.

Eden ubit med napadom Hamasa, drugi Izraela

Omar Bilal al-Banna in Omer Siman-Tov sta živela približno 23 km narazen, vsak na svoji strani obmejnega ograjenega območja med Izraelom in Gazo. Nikoli se nista srečala, vendar sta oba rada preživljala čas zunaj s svojimi brati in sestrami. Omer Siman-Tov je bil ubit med napadom Hamasa na njegov dom v Kibbutzu Nir Ozu 7. oktobra. Omar Bilal al-Banna je bil ubit štiri dni pozneje v izraelskem zračnem napadu na Zeitoun, vzhodno od Gaze.

To, kako so se smrti dečkov zanikale na družbenih omrežjih, odraža informacijsko bitko, ki poteka vzporedno z vojno na terenu. Nekateri so prepričani zanikali smrt otrok, drugi so se celo norčevali, kako očitno neresnično je. Te lažne trditve so pretresle družine in prijatelje, ki so žalovali za izgubo svojih ljubljenih, pa tudi priče, ki so dogodke videle.

Na BBC-ju zato pišejo, da so preverili resničnost smrti otrok. Najprej so analizirali različne videoposnetke in fotografije, stopili v kontakti s fotografi in se pogovorili s pričami ter novinarji, ki so bili na prizorišču dogodkov in imeli dostop do originalnih posnetkov.

“Morem dokazati, da so umrli?”

Na BBC-ju so se pogovarjali z Omarjevo mamo. Omar je umrl med izraelskimi zračnimi napadi, ko so nanj padle ruševine. Njegova mama je popolnoma strta zaradi sinove smrti, še bolj pa, ker se ljudje preko spleta norčujejo, ker naj bi bil Omar zelo očitno lutka. Lažne trditve so se širile in okrepile preko uradnih izraelskih profilov na družbenih omrežjih.

Omer je medtem umrl v napadu Hamasa, skupaj s svojo družino – plačanci so najprej ubili njegova starša in nato zanetili požar v hiši, ki je ubil vse tri otroke. “Kako naj odgovorim na to? Moram dokazati, da so umrli? Zakaj je bilo treba pet grobov napolniti z njihovimi čudovitimi telesi?” je ob teh negativnih komentarjih dejal strt prijatelj družine.

V času vojne v Gazi se spletne dezinformacije širijo kot sovražno orodje, ki lahko dodatno ranijo že prizadete posameznike in povzročijo širšo zmedo na družbenih omrežjih. Vojna na družbenih omrežjih tako poteka vzporedno z vojno na terenu in poudarja pomen preverjanja informacij ter ozaveščanja o resnici v času kriznih dogodkov.