Kitajski znanstveniki si uspeli klonirati tako imenovane “super krave”. Posebnost teh krav je v tem, da privajajo veliko mleka, kar bi kitajski omogočilo zmanjšati odvisnosti od uvoženih pasem goveda.

Klonirane krave so sposobne proizvesti 18 ton mleka letno, skupno gre za 100 ton mleka v življenju.

Klonirani telički so zagledali luč sveta konec decembra lani. “Najprej so ustvarili 120 kloniranih zarodkov iz ušesnih celic visoko produktivnih krav, ki so jih nato vstavili v nadomestne krave,” poroča 24ur.com.

Ne gre za osamljen primer klonirane živali

Vodja projekta Jin Japing je uspeh označil kor preboj, s katerim bodo lahko proizvedli najboljše krave na ekonomsko izvedljiv način. “Predvidevamo, da bomo za čredo, sestavljeno iz več kot 1000 super krav, potrebovali dve do tri leta. To bo tudi trdna osnova za reševanje kitajske odvisnosti od čezmorskih krav molznic. Zmanjševali bomo tudi tveganje, da bi se nas dotaknile motnje v dobavnih verigah,” je dejal.

Ne gre za prvo klonirano žival na Kitajskem. Lani so ustvarili prvega kloniranega arktičnega volka na svetu, 2017 pa so klonirali govedo, ki je imelo povečano odpornost na govejo tuberkulozo.