Kitajci po vsem svetu bodo danes praznovali vstop v novo leto po lunarnem koledarju, ki bo v znamenju zajca in bo trajalo do 9. februarja 2024. Praznovanja letos ne bodo zaznamovali covidni ukrepi, saj je Peking na začetku minulega meseca odpravil politiko ničelne tolerance do novega koronavirusa. V luči tega pričakujejo povečano število potovanj.
Kitajsko oziroma lunarno novo leto ima več kot 4000-letno zgodovino. V 21. stoletju se kot državni praznik začne na prvi dan luninega koledarja in traja do 15. dne prvega meseca oziroma do naslednje polne lune, piše na spletni strani Chinese New Year. Polna luna bo letos nastopila 5. februarja.
Po treh letih brez ukrepov
Letošnje praznovanje na Kitajskem ne bo zaznamovano s covidnimi omejitvami, saj je Peking po treh letih decembra lani odpravil politiko ničelne tolerance do covida-19. Nenadna sprememba je sprožila val okužb po vsej državi, zaradi česar so bile številne bolnišnice preobremenjene.
V luči odpravljenih covidnih ukrepov na Kitajskem pričakujejo povečano število potovanj v času trajanja praznovanja, ko številni obiščejo svoje bližnje. Po napovedih kitajskega ministrstva za promet iz začetka tega meseca od 7. januarja do 15. februarja pričakujejo več kot dve milijardi potovanj, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Bojazen pred porastom okužb
Oblasti se zato bojijo, da bo v času praznovanja prišlo do še strmejšega porasta števila okužb. Kitajski voditelj Xi Jinping je minulo sredo izrazil zaskrbljenost nad razmerami, povezanimi s širjenjem virusa na kitajskem podeželju, kamor se bo zaradi praznika odpravilo veliko ljudi.
Novo leto je v kitajski kulturi eden najpomembnejših praznikov in je povezano s številnimi miti in običaji. Znotraj Kitajske se tradicije glede njegovega praznovanja sicer razlikujejo od regije do regije, vendar pa velja, da se na predvečer novega leta družina zbere na skupni večerji, piše spletna enciklopedija Wikipedia.
Čiščenje, da naredijo prostor za srečo
V skladu z eno od tradicij naj bi vsaka družina temeljito očistila svoj dom, iz njega “odnesla” vso nesrečo in “naredila prostor” za prihajajočo srečo. Precej razširjen je tudi običaj okraševanja oken in vrat z rdečimi papirnatimi izrezki in distihi, katerih priljubljene teme so sreča, bogastvo in dolgoživost.
Novo lunarno leto v znamenju zajca, natančneje vodnega zajca, bo po napovedih leto upanja. Zajec je sicer četrti od 12 živalskih znamenj kitajskega zodiaka, v kitajski kulturi pa velja za simbol dolgoživosti, miru in blaginje.