Kmalu pa bo napočil trenutek, ko bodo rezervoarji vode polni, voda je namreč izjemno pomembna pri hlajenju reaktorjev. Delovanje jedrske elektrarne pa se tudi po nesreči ni ustavilo, kar pomeni, da se voda zbira podzemnih prostorih.
Voda se čisti z enoto ALPS, ki odstrani vse znake radioaktivnosti, razen tritija, radioaktivnega izotopa vodika. Voda, ki je še vedno bogata s to snovjo pa se je skladiščila v tankih, ki jih bo Japonska vlada prihodnjo spomlad spustila v morje.
Vlada je analizirala 90.000 vzorcev
“Japonske oblasti so sicer predvidele, da se bo onesnažena voda spustila v morje, a da bo močno razredčena, v okolje se jo bo spustilo v točno določenih intervalih. Znanstveniki bodo pred izpustom v morje naredili analizo 90.000 vzorcev tritijske vode. Sedaj pa so se oblasti odločile, da bodo očiščeno, a še vedno nekoliko radioaktivno vodo v morje izpustili s pomočjo podzemnega predora. Kilometrska cev na globini 16 metrov bo zgrajena naslednjo pomlad,” piše portal 24ur.com.
Preden bodo celotno vodo spustili v morje, jo bodo “preizkusili” na ribah, saj bodo lahko tako ugotovili vpliv na živih bitjih.
Ob tem vlada še miri, da ne bo prišlo do občutne spremembe sanja v morju. Za dodatno podporo se je Japonska obrnila tudi na mednarodno agencijo za jedrsko varnost (IAEA). Generalni direktor agencije je elektrarno obiskal letos maja 2022 zagotovil, da je operacija varna.
Predlogu nasprotujejo številni ribiči
Številni ribiči niso navdušeni nad idejo, da bi vodo spustili v morje, saj jih je strah, da bo to kupce rib odvrnilo od nakupa in bodo posledično ostali brez dela. “Kot ribič sem proti izpustu radioaktivnih snovi na naše delovno mesto. Skrbi nas predvsem negativen sloves,” je izpostavil predsednik tamkajšnjih ribiških združenj Nozaki Tetsu.
Sicer ribiči preverjajo soj ulov na radioaktivnost in v enem letu so zasledili le en primer, ko so vrednosti presegale dovoljeno mejo.