Vrsta invazivne gosenice je na jugu Francije uničila pridelek sivke. Kmetijska zveza, ki je vlado prosila za pomoč, škodo ocenjuje na več milijonov evrov. Domnevno naj bi gosenice sovjih metuljev na jug Francije prišle z vetrovi iz Severne Afrike, prehranjevale so se s sivkinimi stebli in tako izsušile rastlino, poroča nemška tiskovna agencija dpa

Nekateri kmetje prikrajšani za do 90 odstotkov pridelka

Na desetine hektarjev sivke nismo poželi, ker enostavno ni bilo vredno. Nič ni ostalo,” je za dpa povedal Alain Aubanel, vodja združenja PPAM, ki deluje na področju parfumov, arom in zdravilnih rastlin. Po njegovih ocenah naj bi bili nekateri kmetje prikrajšani za do 90 odstotkov pridelka.

Namesto vijoličasto so bila polja sivke, ki jih prihajajo v Provanso gledat turisti z vsega sveta, to poletje obarvana sivorjavo.

Po besedah Aubanela so največ pridelka sivke izgubili tisti kmetje, ki rastlino pridelujejo s tradicionalnimi metodami kmetovanja v hribovitih predelih južne Francije, kjer ne raste skoraj nič drugega kot sivka.

Hriboviti predeli so bili bolj prizadeti, ker se žetev tam začne kasneje. “Gosenice smo opazili v sredini julija. Z žetvijo smo takrat že praktično končali, medtem ko v gorah še niti začeli niso žeti,” je dodal Aubanel in poudaril, da se bodo mnogi kmetje brez finančne pomoči znašli na robu bankrota.

“Spravijo” se lahko tudi na paradižnik in čičeriko

Zato v združenju PPAM upajo na pomoč države. Francosko ministrstvo za kmetijstvo je škodo sicer ocenilo kot izjemno hudo. Letošnje poletje pa ni bilo prvo, ko so gosenice kmetom povzročale težave. S podobnimi problemi so se namreč srečevali že v letih 2018 in 2019, a obseg škode še ni nikoli ni bil tako velik, poroča dpa.

Postajalo bo vse bolj vroče. Bojimo se, da bi lahko žuželke na nekaterih območjih postale endemične,” je dodal Aubanel. Povedal je še, da bi lahko gosenice v prihodnosti povzročale težave tudi pri pridelovanju paradižnika in čičerke, poroča STA.