Ukrajinske oblasti so obsodile ruske napade na mesta na severovzhodu in nadaljevanje obleganja južnega pristaniškega mesta Mariupol, nad katerim je Moskva dejala, da je po skoraj dveh mesecih krvavih bojev prevzela skoraj popoln nadzor, poročajo tuji mediji.
Medtem ko ruska vojska nadaljuje ofenzivo predvsem na vzhodu in jugu Ukrajine, so danes o napadih poročali tudi iz zahodnega mesta Lvov, nedaleč od meje s Poljsko. Mesto naj bi zgodaj davi zadelo najmanj pet raket, podrobnosti zaenkrat še niso znane.
Rusija zanika streljanje na civiliste
Potem ko Rusiji ni uspelo premagati ukrajinskega odpora na severu, je ruska vojska preusmerila ofenzivo na Donbas, hkrati pa je začela napade na velike razdalje na druge cilje, vključno s prestolnico Kijev. V obstreljevanju mesta Harkov na severovzhodu države je bilo v zadnjih štirih dneh ubitih 18 ljudi in več kot 100 ranjenih, je povedal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
“To ni nič drugega kot namerni teror: streljanje na navadna stanovanjska območja, na navadne civiliste,” je Zelenski dejal v nedeljo zvečer.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v nedeljo v pogovoru za CNN zagotovil, da niso pripravljeni izgubiti ozemlja. Boj za območje Donbasa pa bi lahko pomembno vplival na rezultat vojne, je dodal. Ob tem je ukrajinski predsednik ponovil poziv Zahodu, naj v Ukrajino čim prej pošlje dodatno orožje in vojaško opremo. “Tako kot ruske sile uničujejo Mariupolj, želijo z obličja zbrisati druga mesta in skupnosti na območju Donecka in Luganska,” je posvaril.
Prepričan je, da je še vedno pomemben dialog z Rusijo, vendar je to vse težje zaradi grozot, ki so jih ruski vojaki izvedli v Buči in drugih delih države. “Naša družba si ne želi, da nadaljujemo pogovore,” je povedal.
Rusija medtem zanika, da je ciljala na civiliste. Svojo akcijo imenuje posebna vojaška operacija za demilitarizacijo Ukrajine in izkoreninjenje tega, kar imenuje nevarni nacionalisti.
Mariupol še ni padel
Ukrajinski premier Denis Šmihal je v nedeljo dejal, da se vojaki v Mariupolju še vedno borijo, kljub zahtevi Rusije po predaji do zore. Na ulicah Mariupolja ležijo trupla, polomljena drevesa, zgradbe so požgane. “Mesto še ni padlo,” je povedal in dodal, da ukrajinske čete še naprej nadzorujejo dele jugovzhoda mesta.
Zasedba Mariupolja, glavnega pristanišča v regiji Donbas, bi bila strateško zelo pomembna za Rusijo, saj bi povezala ozemlje, ki ga imajo proruski separatisti na vzhodu, z regijo Krim, ki je bila leta 2014 priključena Moskvi.
Vodja tamkajšnje policije Mihajlo Veršinin je v nedeljo za lokalno televizijo povedal, da v jeklarni Azovstal niso le ukrajinski borci, ampak se tam skrivajo tudi številni civilisti, ki so želeli ubežati obstreljevanju. “Ne zaupajo Rusom. Vidijo, kaj se dogaja v mestu in zato ostajajo na območju tovarne,” je povedal.
Nemška tiskovna agencija dpa opozarja, da navedb ni bilo možno neodvisno potrditi. Več tisoč ukrajinskih braniteljev naj bi se sicer zabarikadiralo na območju tovarne, večji deli mesta pa naj bi bili že pod nadzorom ruskih sil. V mestu ostaja še okoli 100.000 ljudi.
“To je morda zadnja priložnost, da vas rešimo”
Sergej Hajdaj, guverner sosednje regije Lugansk, kjer potekajo hudi boji, je ponovil svojo zahtevo po evakuaciji ljudi.
“Naslednji teden bo težak,” je zapisal v objavi na svoji Facebook strani. “Morda je to zadnja priložnost, da vas rešimo,” je opozoril.
Močne eksplozije v Lvivu
Danes zjutraj so v Lvivu odjeknile močne eksplozije. Na zahodu mesta je bilo slišati najmanj pet eksplozij, piše BBC. Ni še jasno, kaj se je zgodilo, a se s prizorišča vidi gost črn dim.
Približno 45 minut pred nesrečo so se oglasile sirene. Po poročanju lokalnih oblasti so mesto zadele najmanj štiri rakete.
Svetovalec Zelenskega Mihajlo Podoljak je zapisal: “Pet močnih raketnih napadov na civilno infrastrukturo Lviva. Rusi še naprej iz zraka barbarsko napadajo ukrajinska mesta in vsemu svetu cinično razglašajo svojo pravico do ubijanja Ukrajincev“.