Grški otok Antikythera s populacijo le 20 oseb želi medse privabiti čimveč mladih družin, pišejo za časnik Los Angeles Times. Trenutno na novo odprto šolo na otoku obiskujejo le otroci družine Andronikos, ki so se v iskanju boljšega življenja tja preselili iz celinskih Aten.
Želijo obrniti trend demografske krize
Otok želijo naseliti predvsem z otroci oziroma mladimi družinami, saj je bila do lanskega leta, ko je na otrok prispela družina s tremi otroci, edina šola zaprta kar 24 let. Celotno Grčijo sicer pesti huda finančna kriza, vse večje zmanjševanje naravnega prirasta, odseljevanje in populacija, ki se hitro stara, zato si oblasti prizadevajo k nadaljnjemu preprečevanju tega trenda.
Z državo sodeluje pravoslavna cerkev
Pri slednjem še najbolj sodeluje grška ortodoksna cerkev, ki si prizadeva z Aten na otok, kjer je državni trend še najbolj razviden, preseliti štiri družine. Slednje bodo ob naselitvi prejele hišo in zemlji ter mesečno rento v znesku 500 evrov, ki jo bodo prejemali 3 leta. Na otoku sicer ni trgovin, taksijev ali črpalk, do otoka je mogoče dostopati le z občasnim trajektom, pa še to na milost in nemilost močnih vetrov. Plaže so čudovite, ampak težko dostopne, zato otok kot turistična destinacija še ni na vidiku.
Na otoku želijo zaposliti znanstvenike
Sicer lahko traja nekaj let do končnega gradbenega dovoljenja za gradnjo objektov, zato nekateri menijo, da država daje premalo spodbude za naselitev na otoku. Otok ima lasten izvir vode, lastno elektrarno, na otoku se prav tako obeta nov nacionalni inštitut za spremljanje klimatskih sprememb, kjer potrebujejo znanstvenike, ki bi bili pripravljeni prevzeti krmilo. Če pridejo s svojo družino, toliko bolje. Vabljeni so vsi, ne le Grki. Seveda pa bodo morali ob naselitvi premostiti začetne probleme z učenjem jezika.