Podoba Jezusa, kot ga poznamo in si ga predstavljamo, dejansko izvira iz umetniške vizije, ki je nastala v 4. stoletju, ko so ga prvič upodobili na platnu. Noben evangelij namreč ne omenja, kako je bil videti. Toda ta podoba je na splošno sprejeta, saj so ga tako upodabljali tudi drugi evropski slikarji v srednjem veku in renesansi. Čeden, visok, svetle polti in modrih oči – toda dejansko ne izgleda tako v vseh upodobitvah. Upodobitev Jezusa je namreč odvisna tudi od dela sveta, kjer ga upodabljajo – lahko je temnopolt, lahko ima latinskoameriški ali arabski pridih.

S pomočjo sodobnih metod do drugačnega odgovora

Forenzična antropologija pa se je dokopala do vznemirljivega razkritja. Z uporabo metod, ki so podobne tistim, ki jih je za reševanje zločinov uporablja policija, so britanski znanstveniki ob pomoči izraelskih arheologov poustvarili po njihovem mnenju najbolj natančno podobo enega najbolj znanih obrazov v človeški zgodovini, poročajo Slovenske novice.

Upokojeni zdravnik in umetnik z univerze v Manchestru Richard Neave je za portret Jezusa Kristusa uporabil forenzično antropologijo. V zadnjih dvajsetih letih je sicer poustvaril na desetine znanih obrazov, vključno s Filipom II. Makedonskim, očetom Aleksandra Velikega, in frigijskim kraljem Midasom. Neave in njegova ekipa raziskovalcev so s pomočjo izraelskih arheologov prišli treh lobanj Semitov, ki so jih podrobno analizirali. Nato so preko računalnika pridobili mišice in kožo, še navaja omenjen portal.

Po judovskem izročilu je imel Jezus kratke, skodrane lase in brado. Domneva se, da je bil visok (le) okoli 160 centimetrov in tehtal okoli 50 kilogramov. Njegov videz je bil značilen za bližnjevzhodne Jude, živeče v galilejski regiji severnega Izraela. Teoretizirali so tudi, da bi bil bolj zagorel in mišičast, kot je tradicionalno upodobljen v zahodni umetnosti, saj naj bi delal kot mizar.