Microsoftov Excel nudi obilo uporabnih funkcij in ena od njih je tudi samodejno oblikovanje celic. Če vanjo recimo vpišemo nekaj, kar spominja na datum, bo Excel celico oblikoval tako, da bo v njej res datum in to tudi upošteval pri morebitnih izračunih in oblikovanjih drugih celic (zapolnitve).

Znanstveniki na popravek Microsofta niso čakali

A to, kar je v splošnem dobro, je v nekaterih primerih lahko tudi nerodno. Recimo v genetiki. V njej izraz MARCH1 pomeni kratico za Membrane Associated Ring-CH-Type Finger 1, ker pa kratica zelo spominja na 1. marec, Excel ime samodejno pretvori v datum, funkcionalnosti pa ni mogoče izključiti. Ker je takšnih imen oziroma kratic veliko, Excel pa preveč pomembno orodje genetikov, so se znanstveniki HUGO (Human Genome Organisation), točneje njihov odbor za poimenovanje genov (Gene Nomenclature Committee) pred časom odločili, da raje kot da čakajo na popravek s strani Microsofta, preimenujejo nekatere gene. Prej omenjeni MARCH1 je po novem MARCHF1, na podoben način pa je bilo v samo enem letu preimenovanih 27 genov.

In kaj pravi na to Microsoft? Menda nič, zato Elspeth Bruford, koordinatorka omenjenega odbora sklepa, da gre pri genetiki očitno za tako omejen način uporabe, da se v Redmondu s tem ne nameravajo ukvarjati.

Vir: t3tech