Novi sveženj pomoči v višini 210 milijonov evrov bo namenjen 15 državam po svetu, z njim pa želijo omiliti posledice lakote, je danes pred vrhom skupine 20 najmočnejših svetovnih gospodarstev sporočila Evropska komisija.
“Ruska invazija v Ukrajini močno vpliva na svetovno preskrbo s hrano. Države, ki so bile že prej ranljive za prehranske pretrese, so se znašle v dramatičnem položaju. Ukrepati moramo, da bi preprečili lakoto na nekaterih najrevnejših območjih sveta,” je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in dodala, da EU vselej stoji ob strani najbolj ranljivim državam.
Med 15 državami, ki bodo prejele novo pomoč unije, bo največ sredstev prejel Afganistan, in sicer 75 milijonov evrov. Sledijo Jemen s 35, Venezuela s 30, Sirija s 15 in Etiopija z desetimi milijoni evri pomoči.
Z novim svežnjem se bo skupna pomoč EU za zanesljivo preskrbo s hrano po svetu v obdobju med letoma 2020 in 2024 povečala na osem milijard evrov.
Negotovost preskrbe s hrano je letos dosegla raven brez primere tako po obsegu kot po resnosti, saj je trenutno najmanj 205 milijonov ljudi akutno nezanesljivo preskrbljenih s hrano in potrebujejo nujno pomoč.
Poleg danes napovedanih sredstev je Evropska komisija že dodelila dodatnih 175 milijonov evrov humanitarne pomoči najranljivejšim v Ukrajini in Moldaviji. Deset milijonov evrov pa je dodelila Pakistanu za odziv na poplave.
STA