Po alfa, beta, gama in delta različici, se pojavljajo že primeri različice lambda, ki je sicer pri nas še niso zabeležili. Pojav novega seva že buri duhove na družbenih omrežjih, kjer se pojavljajo domneve o scenarijih, ki naj bi nas čakali v prihodnje.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sicer že pred časom opozorila na različico koronavirusa, ki se pojavlja predvsem v Latinski Ameriki. Poimenovali z grško črko lambda, naj bi bila bolj nalezljiva in bolj odporna na protitelesa. Različica lambda ima večje število mutacij, katerih posledice še ugotavljajo in zanesljivih študij še ni. Kot kaže, pa bi lahko bila bolj kužna in morda tudi bolj odporna na protitelesa, torej cepiva.

Do omege najverjetneje ne bomo prišli

Različico so prvič identificirali v Peruju avgusta lani, kjer so od aprila zabeležili 81 odstotkov vseh novih okužb s to različico. Delež okužb z lambda sevom narašča tudi v Argentini in Čilu, kjer ocenjujejo, da je novih okužb za tretjino vseh. Zaenkrat so lambda sev zaznali v 29 državah sveta.

Različica lambda ima večje število mutacij, katerih posledice še ugotavljajo in zanesljivih študij še ni. Kot kaže, pa bi lahko bila bolj kužna in morda tudi bolj odporna na protitelesa, torej cepiva.

Že različica alfa, ki je bila prvič identificirana v Kentu v Veliki Britaniji, je bila bolj nalezljiva, delta, ki izvira iz Indije, pa naj bi bila še nevarnejša. Po mnenju strokovnjakov ima koronavirus še nekaj manevrskega prostora za “napredovanje”, vendar to še ne pomeni, da bomo z različicami prišli do samega konca grške abecede in dosegli omego, ki bi bila neustavljiva, še mirijo strokovnjaki.