Evropski raziskovalec Frank Hoogerbeets iz Harlema na Nizozemskem je 3. februarja letos ob 13.03 na Twitterju zapisal, da bo Turčijo, njen južni osrednji del ob Siriji, Jordaniji in Libanonu, “prej ali slej” prizadel potres z magnitudo 7,5. Nizozemec naj bi to predvidel na podlagi gibanja planetov.
Sooner or later there will be a ~M 7.5 #earthquake in this region (South-Central Turkey, Jordan, Syria, Lebanon). #deprem pic.twitter.com/6CcSnjJmCV
— Frank Hoogerbeets (@hogrbe) February 3, 2023
Tri dni kasneje se je njegova napoved uresničila
Pred tremi dnevi je Frank Hoogerbeets, raziskovalec pri Solar System Geometry Survey (SSGEOS), ki preučuje seizmično aktivnost, napovedal, da bo prej ali slej prišlo do potresa z magnitudo 7,5 v regiji, ki jo je zdaj dejansko prizadel uničujoč potres. Toda večina napovedi ni verjela, označili so ga za psevdoznanstvenika in podvomili v njegove prejšnje napovedi.
Hoogerbeets sebe opisuje kot raziskovalca na SSGEOS, z “velikim spoštovanjem do planetov, še posebej Zemlje.”
Tri dni kasneje so se njegove napovedi uresničile – v katastrofalnih potresih, ki so v ponedeljek prizadeli območje na jugovzhodu Turčije blizu meje s Sirijo, je po najnovejših začasnih podatkih umrlo več kot 6200 ljudi, od tega 4544 v Turčiji. Skupno je poškodovanih skoraj 30.000 ljudi, od tega po podatkih turških oblasti več kot 26.000 v Turčiji. Po podatkih sirskega ministrstva za zdravje in reševalne organizacije Bele čelade pa so potresi v Siriji po doslej znanih podatkih zahtevali najmanj 1712 življenj, 3749 je ranjenih. Številne ljudi še pogrešajo, tako da bo število žrtev v obeh državah gotovo še naraščalo.
My heart goes out to everyone affected by the major earthquake in Central Turkey.
As I stated earlier, sooner or later this would happen in this region, similar to the years 115 and 526. These earthquakes are always preceded by critical planetary geometry, as we had on 4-5 Feb.
— Frank Hoogerbeets (@hogrbe) February 6, 2023
Hoogerbeets je po potresu na Twitterju objavil, da “je z vsem srcem z vsemi, ki so prizadeti v potresu, in da bi se to zgodilo prej ali slej, podobno kot leta 115 in 526, ko sta se na tem območju zgodila podobna potresa“. Kot je še zapisal, je potres predvidel na podlagi “kritične planetarne geometrije“.
Znanstveniki so prepričani, da je šlo samo za naključje
Ko je tvit postal viralen pa je povzročil odpor znanstvene skupnosti, ki je podvomila v veljavnost “napovedi” in širšo znanstveno osnovo, na kateri temelji metodologija skupine. “Napoved mora vsebovati čas, kraj in magnitudo. ‘Prej ali slej’ ne pomeni časa. Zato ni napovedal potresa,” je za Newsweek povedal Roger Musson, geoznanstvenik z več kot 35-letnimi izkušnjami na področju seizmologije. Drugi skeptiki so opozarjali na znanstveno dvomljivo metodologijo, na kateri je temeljila “napoved”.
“Solar System Geometry Survey” je “raziskovalni inštitut za spremljanje geometrije med nebesnimi telesi, povezane s seizmično dejavnostjo.”
Kot pojasnjujejo znanstveniki, pogosto prihaja do tovrstnih naključjih in bolj kot so na splošno zapisane, bolj verjetno je, da se bodo res zgodile. “Lahko bi rekel, da bo ‘prej ali slej’ prišlo do potresa M7 na polovici vzhodnoanatolske prelomnice, ki se danes ni premaknila. Prej kot slej bi imel res prav, vendar ne bi napoved imela nobene vrednosti,” je pojasnil David Rothery, profesor planetarnih geoznanosti na Open University.
Medtem ko se na prvi pogled zaradi časa objave tvita res zdi, da je bil potres napovedan, Hoogerbeets in SSGEOS na Twitterju zelo pogosto napovedujejo tovrstne potrese, ki pa se potem ne zgodijo. Zato znanstveniki trdijo, da gre samo za bizarno naključje.
V vsaj enem primeru, o katerem so poročali mediji, je Hoogerbeets podal podobno drzno napoved o močnem potresu z magnitudo 8+ konec decembra 2018. Napoved so ovrgli strokovnjaki, ki so dejali, da “poravnava planetov nima nikakršnega vpliva na potrese.” V naslednjih dneh ali tednih niso nikjer zabeležili tovrstnega potresa. Filipine je sicer 29. decembra prizadel najmočnejši potres z magnitudo 7,0, kar pa ni doseglo napovedane lestvice.
Znanstveniki so torej odločeni, da gre samo za naključje – na SSGEOS namreč izdajo veliko napovedi in čeprav jih večina ni resničnih, se na dan zgodi na desetine potresov, zato se prej kot slej kakšna uresniči.
Se potresi lahko napovedo?
Znanstveniki se trenutno strinjajo, da ni dokazane in zanesljive metode za natančno napovedovanje takšnih naravnih nesreč. Potresi se lahko napovedo na splošno, in sicer približno kje naj bi se zgodili, vendar ne kdaj in še posebej ne več dni vnaprej.
Do zdaj je bilo veliko trditev ljudi, ki so bili prepričani, da so potres napovedali, vendar do sedaj še ni dokazov, da je kdo kdaj zares napovedal potres, je za Newsweek povedal Bill McGuire, profesor geofizikalnih in podnebnih nevarnosti na University College London “Pred potresi so lahko predhodniki, vključno s spremembami nivojev vodnjakov, emisijami radona, spremembami električnih/magnetnih lastnosti kamnin, vendar jih pogosto ni. In včasih se takšni znaki pojavijo, ko potresa ni. Bistvo je, da napoved potresa trenutno NI mogoča. In morda nikoli ne bo,” je zaključil McGuire.
Zanašanje na opazovanje planetov kot osnovo za napovedovanje samo po sebi ni novo in se zdi, da spominja na astrologijo in podobne psevdoznanosti, ki niso bile nikoli dokazane, a še vedno fascinirajo širšo javnost. S pojavom družbenih medijev se stare objave občasno ponovno pojavijo in postanejo razglašene za “prerokbe”. Ta vrsta vsebine je pogosto prirejena tako, da ustreza nedavnim dogodkom, ali pa predstavlja le delček številnih “napovedi”, ki se niso uresničile.
Na ulicah kurijo ruševine podrtih stavb, da bi se ogreli
Reševalci se spopadajo z mrazom, da bi našli preživele pod ruševinami več tisoč stavb, ki jih je z zemljo zravnal potres, ki je v ponedeljek območje stresel z magnitudo 7,8, nekaj ur kasneje pa je udaril še en potres z magnitudo 7,5. Zaradi potresov in številnih popotresnih sunkov, ki so povzročili še več trpljenja na obmejnem območju med Turčijo in Sirijo, ki ga že tako pestijo spopadi, so ljudje na ulicah kurili ostanke in ruševine podrtih stavb, da bi se ogreli, medtem ko je začela prihajati mednarodna pomoč, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Svetovna zdravstvena organizacija je ocenila, da bi utegnilo biti v potresu v Turčiji in Siriji skupno prizadetih kar 23 milijonov ljudi, od tega okoli pet milijonov pripadnikov ranljivih skupin, predvsem sirskih beguncev. Še posebej pereče so namreč razmere na severu Sirije, ki je opustošen po desetletju vojne.
V Turčiji velja enotedensko žalovanje, turški predsednik Recep Tayyip Erdogan pa je danes v desetih provincah na jugovzhodu države, ki jih je opustošil potres, razglasil trimesečne izredne razmere, da bi omogočili hitro reševanje in popotresno obnovo. V Turčijo se že zgrinjajo tudi reševalne ekipe z vsega sveta, poroča STA.