Mineva 20 let od začetka ameriškega vojaškega posredovanja v Iraku, ki ga mnogi ocenjujejo kot enega največjih zunanjepolitičnih spodrsljajev Združenih držav Amerike.
Nekdanji ameriški predsednik George Bush mlajši je intervencijo napovedal v televizijskem nagovoru. “Dragi moji državljani, ameriške zavezniške sile so v tej uri v začetni fazi vojaških operacij za razorožitev Iraka, osvoboditev njegovih ljudi in obrambo sveta pred veliko nevarnostjo,” je takrat dejal Bush iz Bele hiše.
Začetek intervencije je bil televizijski spektakel
Osvoboditev Iraka naj bi pomenila njegovo demokratizacijo, obramba sveta pred veliko nevarnostjo pa naj bi pomenila uničenje domnevnega iraškega orožja za množično uničevanje. Začetek intervencije je bil televizijski spektakel, saj so ga v živo prenašale svetovne televizijske hiše, med njimi tudi CNN.
Američani, katerih posredovanje so podprli Angleži, so verjeli, da bodo s strmoglavljenjem diktatorja vzpostavili demokracijo. To se ni zgodilo. Sledilo je več let oboroženih spopadov, ki so med drugim povzročili gospodarski in socialni kaos, piše srbski Kurir.
Ocenjuje se, da je v teh spopadih umrlo več kot 300.000 ljudi, materialna škoda pa je ogromna.
Nekateri menijo, da je poseg utrl pot tej državi v propadlo državo, torej da je v njej več akterjev, ki se nenehno borijo za vzpostavitev oblasti. Septembra 2010 je nekdanji ameriški predsednik Barack Obama razglasil konec vojaškega posredovanja. “Sporočam, da je vojne v Iraku konec. Sedem let in pol po invaziji prepuščamo prihodnost Iraka v roke državljanov te države,” je dejal.
Ameriški neuspeh v Iraku, zlasti potem, ko niso našli orožja za množično uničevanje, je dal težo teoriji, da je nafta edini pravi razlog za posredovanje.
Vojna je trajno uničila Irak
Zunanjepolitični analitik Boško Jakšić je ocenil, da je zaradi ameriške intervencije v Iraku, država doživela veliko škode. Spomnil je, da je na začetku intervencije prišlo do množičnega ropa, ki ni izpustil niti muzeje in knjižnice.
“Kasneje so Američani organizirali volitve in omogočili šiitom prevzem oblasti. Šiiti kot večinski narod so se borili proti manjšinskim sunitom pod vodstvom Sadama. To je vodilo v sektaške konflikte, v pravo državljansko vojno, ki se nadaljuje z večjo ali manjšo intenzivnostjo,” je poudaril.
Ta vojna je po Jakšićevih besedah trajno uničila Irak, ki je čudežno uspel preživeti kot suverena država: “Prepuščena je sama sebi, politični paralizi, ki jo povzročajo sektaški konflikti, poseganje islamizacije, uničeno gospodarstvo in infrastruktura”.