Mnogi lastniki psov menijo, da je dajanje kosti popoln način za zadovoljitev pasjega žvečilnega nagona, a resnica je, da lahko kosti, zlasti kuhane, resno ogrožajo zdravje ljubljenčka. Eno največjih tveganj je zlom kosti na ostrih delih.

Kuhane ali surove kosti?

Kuhane kosti postanejo krhke in se hitro zlomijo, kar lahko povzroči nastanek ostrih drobcev, ki lahko resno poškodujejo notranje organe psa. Ti ostri kosi lahko povzročijo praske ali celo perforacijo prebavnega trakta, kar lahko zahteva nujno operacijo. Poleg tega se lahko manjše kosti ali deli kosti zataknejo v grlu in povzročijo dušenje ali težave z dihanjem.

Surove kosti, čeprav so manj nagnjene k zlomu, tudi niso popolnoma varne. Lahko povzročijo bakterijske okužbe, kot je salmonela, ki je lahko nevarna tako za psa kot za družinske člane. Psi lahko tudi pretirano uporabljajo svoje zobe na trdih kosteh, kar lahko povzroči zlomljene zobe ali poškodbe dlesni. Dolgotrajna izpostavljenost uživanju kosti lahko povzroči tudi zaprtje, ker kostni delci otežujejo prebavo, saj ustvarjajo blokade v črevesju. Simptomi, kot so bruhanje, bolečine v trebuhu in nezmožnost odvajanja blata, so znaki resnih težav.

Najnevarnejše so kuhane kosti

Najbolj nevarne kosti za pse so kuhane kosti, predvsem piščančje in puranje, pa tudi svinjske in goveje kosti, ki so bile toplotno obdelane. Kuhane kosti, ne glede na vrsto mesa, postanejo krhke in se zlahka zlomijo na ostre delce. Ti drobci lahko povzročijo resne poškodbe v pasjem prebavnem sistemu, vključno s perforacijo, poškodbo požiralnika, zadušitvijo ali blokadami v črevesju. Piščančje in puranje kosti so še posebej problematične, ker so tanke in krhke, zaradi česar so bolj nagnjene k lomljenju na majhne, ​​ostre koščke, ki lahko zlahka poškodujejo psa. Svinjske kosti so po drugi strani zelo mastne in poleg tega, da so krhke, lahko povzročijo prebavne motnje in vnetje trebušne slinavke, medtem ko so goveje kosti lahko izjemno trde in povzročijo pokanje zob. Surove kosti so na splošno bolj varne, saj so manj krhke, vendar tudi v tem primeru obstaja nevarnost bakterijskih okužb, kot je salmonela, kar je dodaten razlog za previdnost.

Da bi se izognili tem nevarnostim, je najbolje izbrati varne in kakovostne alternative, kot so gumijaste igrače za žvečenje ali posebej oblikovani priboljški, ki zadovoljijo potrebo po žvečenju, ne da bi pri tem ogrozili zdravje vašega psa. Poskrbite, da bo tisto, kar boste dali svojemu ljubljenčku, ne samo okusno, ampak tudi varno.