Projekt "Sejemo sončno prihodnost" združuje prizadevanja za trajnostno mobilnost, varovanje okolja in družbeno odgovornost, hkrati pa poudarja pomen povezovanja lokalnih skupnosti in železniške infrastrukture. Letošnje poletje bo tako Slovenija še bolj sončna in cvetoča, s sončnicami, ki bodo v polnem razcvetu septembra, ob Evropskem tednu mobilnosti.
Zgodba, ki je zacvetela iz Grosupljega
Projekt, ki letos povezuje že deset občin po vsej Sloveniji, se je pred dvema letoma začel prav v Grosupljem. Tam so sončnice prvič zasadili v bližini železniške proge, kar je preraslo v zgleden primer sodelovanja med železnico in lokalnim okoljem. Današnja prva setev se je simbolično zgodila prav v Grosupljem in v Ivančni Gorici, rojstnem kraju kranjske čebele sivke.
V Grosupljem so se na travniku ob železniški postaji zbrali otroci iz vrtca Kekec, ki so s svojo pesmijo in pomočjo pri setvi dodali pridih mladostne energije. Dogodka sta se udeležila tudi župan dr. Peter Verlič in podžupan Janez Pintar, ki sta izrazila zadovoljstvo nad tem, da je pobuda Slovenskih železnic letos pritegnila še več občin. Župan Verlič je poudaril, da je dogodek v Grosupljem postal že tradicija, kar potrjuje dolgoročno zavezanost občine k trajnostnemu razvoju.
Čebelarstvo in trajnostna mobilnost z roko v roki v Ivančni Gorici
V Ivančni Gorici je setev potekala pri novem nadvozu ob železniški progi, kar je dodatno poudarilo prepletenost infrastrukture in narave. Sodelovali so predstavniki občine, Čebelarskega društva Stična in ČD Krka-Zagradec, učenci Osnovne šole Stična ter maskota Višnja iz Hiše kranjske čebele. Župan Dušan Strnad je izpostavil pomen čebelarstva in trajnostne mobilnosti, poudarjajoč, da je to "najlepši zgled sodelovanja med lokalno skupnostjo in Slovenskimi železnicami, ki so z nami že dolga desetletja."
Anton Kastelic, predsednik Čebelarskega društva Stična, je posebej poudaril vlogo sončnic za opraševalce. Sončnice so ključne za čebele, saj jim nudijo pomembno pašo v poznem poletju, ko si že pripravljajo zaloge hrane za zimo. To dejanje tako ne prispeva le k estetski podobi krajev, ampak ima tudi neposreden pozitiven vpliv na ekosistem in biotsko raznovrstnost.
Sončni vrtovi po Sloveniji in vizija ogljično nevtralne prihodnosti
V naslednjih tednih bodo sončni vrtovi zasijali še v občinah Ormož, Bohinj, Velenje, Celje, Šmartno ob Paki, Ljubljana, Medvode in Dol pri Ljubljani. Slovenske železnice so izrazile hvaležnost vsem občinam, ki so se odzvale na povabilo in se pridružile projektu. Njihova pripravljenost za sodelovanje je dokaz, da lahko z majhnimi dejanji, kot je zasaditev sončnic, skupaj gradimo bolj povezano, zeleno in trajnostno Slovenijo.
Projekt "Sejemo sončno prihodnost" se odlično ujema z ambicioznimi načrti Slovenskih železnic za ogljično nevtralno prihodnost. SŽ aktivno prispevajo k zmanjševanju ogljičnega odtisa z uporabo električnih vlakov, ki vozijo na elektriko, pridobljeno iz 100 % obnovljivih virov energije. Poleg tega posodabljajo vozni park v potniškem in tovornem prometu, uvajajo novo opremo za vzdrževanje infrastrukture in načrtujejo postavitev sončnih elektrarn na železniških postajah.
Pomembna novost je tudi prevzem podjetja Nomago, s čimer Slovenske železnice širijo svojo vlogo v integriranem javnem prometu in krepijo razvoj celovite trajnostne mobilnosti v Sloveniji. To poletje bo še posebej sončno tudi zaradi novih, sodobnih Stadlerjevih potniških garnitur, ki bodo začele prometovati prav po dolenjski progi, kjer se je projekt setve sončnic tudi začel. Te nove garniture bodo pomembno prispevale k še bolj udobnemu, zanesljivemu in trajnostnemu potovanju.