Vsako minuto je na planetu izginilo območje, veliko kot 18 nogometnih igrišč, kar pomeni, da je v enem letu skupna izguba gozdov dosegla kar 6,7 milijona hektarjev – površino, večjo od treh Slovenij, poroča slo24.si.

Nevidni sovražnik tropskih gozdov

Medtem ko smo bili v preteklih letih vajeni, da je glavno gonilo krčenja tropskih gozdov kmetijstvo, so se lani razmere drastično spremenile. Glavni krivec za obsežno uničenje so bili požari, ki so povzročili kar 80-odstotno povečanje izgube v primerjavi z letom 2023. Elizabeth Goldman, predstavnica World Resources Institute (WRI), opozarja, da je to jasen znak za nujno in usklajeno ukrepanje vseh akterjev – od držav in podjetij do posameznikov.

Brazilija pod plameni

Brazilija ostaja epicenter izgube tropskih gozdov. Lani je tam izginilo kar 2,8 milijona hektarjev gozda, predvsem zaradi požarov. Ti so pogosto posledica načrtnega žganja, ki se izvaja z namenom razširitve kmetijskih površin.

Kljub nekaterim prizadevanjem nove brazilske vlade za zaščito gozdov, je napredek lani močno ogrozilo nadaljnje širjenje kmetijstva, ugotavlja raziskovalka Sarah Carter. To kaže na kompleksnost problema in na to, da so potrebne še bolj odločne in celovite strategije za boj proti uničevanju gozdov.

Žarek upanja v Aziji

Čeprav je splošna slika zaskrbljujoča, obstajajo tudi svetle točke, ki dajejo upanje. Indonezija in Malezija sta lani uspeli znatno zmanjšati izgubo tropskih gozdov. Pozitiven trend je spodbudna novica in dokazuje, da je s skupnimi močmi in učinkovitimi politikami mogoče doseči napredek v boju za ohranitev teh ključnih ekosistemov.

Vir: Slo24.si