Podpis memoranduma o sodelovanju z evropskim Partnerstvom za čisti vodik je prelomnica, ki odpira vrata številnim priložnostim za gospodarstvo, znanost in energetski prehod države.

Kaj prinaša memorandum?

Državna sekretarka mag. Tina Seršen je 21. novembra 2024 v Bruslju podpisala memorandum o sodelovanju z izvršno direktorico Partnerstva za čisti vodik, Valèrie Bouillon-Delporte. Ta dokument Sloveniji zagotavlja podporo pri izmenjavi znanja, razvoju projektov in pridobivanju finančnih sredstev za vzpostavitev učinkovitega vodikovega ekosistema.

»Memorandum ne izraža le naše zaveze prihodnosti vodika, temveč odpira vrata pomembnim priložnostim za tehnično pomoč. S to podporo želimo okrepiti svoje zmogljivosti in pospešiti uvajanje vodikovih tehnologij v Sloveniji,« je poudarila Seršen.

Pomoč vključuje prenos znanja in izkušenj, sodelovanje z desetimi evropskimi upravljavskimi organi ter tehnično podporo za projekte, kot je Severnojadranska vodikova dolina – ključni načrt za razvoj regije in njene energetske preobrazbe.

Zeleni vodik kot gonilo razvoja

Vodikove tehnologije prinašajo Sloveniji priložnosti, ki presegajo zgolj energetski sektor. Razvoj zelene industrije in tehnologij brez emisij lahko utrdi položaj slovenskih podjetij na mednarodnih trgih ter ustvari delovna mesta z visoko dodano vrednostjo.

Slovenska industrija in raziskovalni sektor že danes razvijata inovativne rešitve na področju nizkoogljičnih tehnologij, memorandum pa bo dodatno spodbudil prehod k proizvodnji in uporabi zelenega vodika. Ta lahko služi kot ključni vir energije v industriji, prometu in energetski infrastrukturi, obenem pa podpira zaveze Slovenije in EU za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.

Evropska podpora vodikovim dolinam

Partnerstvo za čisti vodik, ki deluje kot javno-zasebno sodelovanje, ima osrednjo vlogo pri raziskavah in inovacijah na področju vodikovih tehnologij v Evropi. Evropska unija je partnerstvu med letoma 2021 in 2027 dodelila eno milijardo evrov, pri čemer bo skupni proračun, z vključenimi zasebnimi naložbami, presegel dve milijardi evrov.

Poleg tega je Evropska komisija v okviru načrta REPowerEU napovedala dodatnih 200 milijonov evrov za pospešeno vzpostavitev novih vodikovih dolin, pri čemer je cilj podvojiti njihov obseg do leta 2025.

Slovenija v koraku z Evropo

Slovenija je z vključitvijo v partnerstvo stopila ob bok naprednim evropskim državam, ki želijo izkoristiti potencial vodika za doseganje podnebnih ciljev. Uspešna prijava Ministrstva za okolje, podnebje in energijo na razpis za tehnično pomoč julija 2023 potrjuje zavezanost države k sodelovanju in dolgoročni viziji trajnostnega razvoja.

S tehnično podporo, ki jo bo prejela, ima Slovenija priložnost postati vzorčni primer trajnostnega energetskega prehoda. Z vlaganjem v inovacije in sodelovanje lahko vodik postane eden ključnih stebrov slovenske gospodarske rasti ter simbol zelene prihodnosti Evrope.

Vir: Ministrstvo za okolje, podnebje in prostor