Glasgowski startup Katrick Technologies je razvil inovativno tehnologijo za proizvodnjo zelene elektrike. Njihovi vetrni paneli niso običajni visoki stolpi z lopaticami, ampak imajo obliko šestkotnika in spominjajo na satovje, zaradi svoje praktične oblike pa se lahko namestijo na vrhove stavb ali na druge objekte.

V nasprotju s tradicionalnimi vetrnimi turbinami, ki proizvajajo elektriko s pomočjo vrtenja, vetrni panel uporablja nekoliko drugačen način.

Vsaka naprava ima namreč šest tunelov z lopaticami v notranjosti, ki pretvarjajo kinetično energijo vetra v mehanske oscilacije, nato pa v električno energijo.

Kaj je prednost pristopa?

Investitorji v tradicionalne vetrne farme se pogosto soočajo z logističnimi in finančnimi izzivi zaradi potrebne velike zemlje za postavitev turbin in visokih stroškov vzdrževanja.

Prav majhne turbine v obliki satovja so posebej primerne za namestitev v urbanih območjih. Za razliko od konvencionalnih rešitev, vetrni paneli delujejo v širšem obsegu hitrosti in smeri vetra ter pri nizkih višinah.

Rezultati precej boljši od pričakovanih

Prva faza testiranja je potekala na Univerzi Strathclyde v Glasgowu. Inženirji, ki so delali na razvoju prototipa, so pričakovali, da bodo dosegli med 25 W in 40 W mehanske moči pri hitrosti vetra 12 metrov na sekundo. Vendar pa je vetrni panel dosegel povprečno 41,1 W pri le 10,2 metra na sekundo.

Preden bomo tehnologijo lahko začeli bolj masovno uporabljati, jo seveda čaka še več testiranj. Tako bo potrebno šestkotne vetrnice preizkusiti v okolju, ki simulira naravo, nato pa inovacijo čaka še kar nekaj faz optimizacije.

Vir: Balkan Green Energy News

[[image_1_ge_571]]