Cilj enomesečne pobude, ki poteka v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, je pridobiti dragocene vpoglede v prehranske navade slovenskih gospodinjstev in s tem oblikovati učinkovitejše ukrepe za zmanjšanje količin zavržene hrane.
V akciji lahko sodelujejo vsa slovenska gospodinjstva, ki so vabljena, da preko spletne aplikacije na strani dnevniki.samo1planet.si sedem zaporednih dni beležijo, katero hrano zavržejo, koliko je te hrane in predvsem, zakaj je končala v smeteh. Beležijo se tako užitni kot neužitni deli živil.
Manj odpadkov, a več užitnih delov med njimi
Ministrstvo tovrstne akcije izvaja že nekaj let, kar omogoča vpogled v spreminjanje navad. Primerjava z letom 2021 razkriva spodbuden podatek, da so gospodinjstva v jesensko-zimskem obdobju 2024 v povprečju ustvarila kar 7 odstotkov manj odpadne hrane na teden. Vendar pa zaskrbljuje podatek, da več kot tretjino teh odpadkov predstavlja užitni del hrane, katerega delež se je v primerjavi s preteklimi meritvami celo povečal.
Podrobnejša analiza strukture odpadne hrane kaže, da skoraj dve petini zavržene hrane predstavljata zelenjava, petino sadje, slabo desetino pa meso in mesni izdelki. Zanimivo je tudi, da se je spremenil najpogostejši razlog za zavrženo hrano. Če je v preteklosti prevladovala pokvarjenost živil, gospodinjstva danes kot glavni razlog navajajo preveliko količino pripravljene hrane.
Ozaveščanje in praktične nagrade za spodbudo
Na ministrstvu ob začetku akcije poudarjajo ključno vlogo ozaveščanja in spodbujanja odgovornega ravnanja s hrano, pri čemer izpostavljajo pomembnost preprečevanja nastajanja odpadkov že pri nakupu in pripravi hrane. Vsi zbrani podatki so zaupni in bodo uporabljeni izključno za statistične analize v anonimni obliki.
Kot dodatno motivacijo za sodelovanje bo vsako gospodinjstvo, ki bo uspešno izpolnilo dnevnik, prejelo manjšo praktično nagrado. S tem želi ministrstvo spodbuditi aktivno vključevanje državljanov v prizadevanja za zmanjšanje količine odpadne hrane, ki ostaja pomemben okoljski in družbeni izziv.
Pridružite se in podprite dan brez zavržene hrane
Ministrstvo poziva vsa gospodinjstva, da se pridružijo tekoči akciji preko spletne strani dnevniki.samo1planet.si in s tem aktivno podprejo dan brez zavržene hrane, ki ga v Sloveniji obeležujemo 24. aprila. Z boljšim razumevanjem vzrokov za nastanek odpadne hrane bo mogoče oblikovati učinkovitejše strategije za prihodnost in prispevati k bolj trajnostnemu ravnanju z viri.
Vir: Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo