Državno energetsko podjetje Elektroprivreda Srbije (EPS) vsako leto proizvede milijone ton pepela, večji del tega materiala pa konča na deponijah. Zdaj se obeta pomembna sprememba, saj Lafarge Srbija načrtuje izgradnjo prve tovarne v državi, ki bo ta pepel uporabila kot surovino za proizvodnjo cementa.

Inovativna tovarna

Lafarge Srbjia, podružnica mednarodnega podjetja LafargeHolcim, namerava v bližini termoelektrarne Nikola Tesla B (TENT B) pri Obrenovcu postaviti tovarno, ki bo letno predelala približno milijon ton pepela.

Ta objekt bo imel ključno vlogo pri uveljavljanju načel krožnega gospodarstva v Srbiji, saj bo izkoristil pepel neposredno na izvoru in ga predelal v uporabne gradbene materiale.

V Srbiji termoelektrarne EPS letno ustvarijo med šest in sedem milijonov ton pepela in žlindre, a le majhen delež – okoli pet do šest odstotkov – je prodan za nadaljnjo uporabo. Leta 2023 je bilo prodanih le 180.000 ton pepela, medtem ko je preostali del končal na obsežnih deponijah, ki pokrivajo skupno površino 1.600 hektarjev.

Kljub temu, da pepel velja za nenevaren odpadek, njegova akumulacija na deponijah predstavlja potencialno tveganje za onesnaženje zraka in tal.

Rešitev za dolgotrajne okoljske izzive

Nova tovarna, ki naj bi stala okoli 110 milijonov evrov, predstavlja pomemben korak k trajnostnemu reševanju problema kopičenja pepela v Srbiji. Objekt ne bo zgolj predeloval pepela, ki nastaja v termoelektrarni, ampak tudi pepel, ki je že odložen na deponijah, s čimer se odpirajo nove možnosti za njegovo uporabo v gradbeništvu, predvsem pri gradnji cest.

Generalni direktor Lafarge Srbija, Dimitrije Knjeginjić, pojasnjuje, da obstajata dva načina uporabe pepela v gradbeni industriji. Pepel z obstoječih deponij je že pripravljen za uporabo v cestni infrastrukturi, medtem ko bo t.i. leteči pepel, ki nastaja v termoelektrarnah, zahteval dodatno obdelavo, preden bo primeren za uporabo v cementu in betonu.

Nova tovarna bo specializirana za mletje, klasifikacijo in selekcijo tega pepela, kar bo omogočilo njegovo uporabo pri izdelavi novih gradbenih materialov.

Prispevek h krožnemu gospodarstvu

Z izgradnjo nove tovarne Lafarge Srbija ne bo zgolj omilil problematike pepela, temveč bo pomembno prispeval tudi k uresničevanju krožnega gospodarstva v Srbiji. EPS bo z zmanjšanjem količine pepela na deponijah lahko zmanjšal svoje obratovalne stroške, obenem pa ustvaril nove priložnosti za prodajo tega materiala.

Uporaba pepela v cementni industriji bo prav tako pomembna z vidika prihajajoče ureditve CBAM (mehanizem za ogljično prilagajanje na mejah), ki bo začela veljati 1. januarja 2026.

Ta evropska uredba bo obdavčila izpuste CO2, ki nastajajo pri proizvodnji ključnih industrijskih izdelkov, namenjenih za izvoz v Evropsko unijo. Zmanjšanje izpustov CO2 s pomočjo reciklaže pepela bo tako ključno za konkurenčnost srbske cementne industrije na evropskem trgu.

Vir: Balkan Green Energy News

 

[[image_1_ge_636]]