Dravske elektrarne Maribor (DEM) nadaljujejo s skrbno obnovo akumulacijskega bazena hidroelektrarne Formin, ki leži na območju Ptujskega jezera. Ta sanacija, ki se bo začela 19. oktobra, bo vključevala popravilo naklonskih površin asfaltne obloge na desni, šturmovski strani bazena. Zaradi teh del bo vodostaj Ptujskega jezera začasno znižan za dobra dva metra.

Ptujčani in prebivalci bližnjih območij bodo tako v prihodnjih tednih ponovno priča prizadevanjem za vzdrževanje in zaščito pomembnega infrastrukturnega objekta. Kot pojasnjujejo v DEM, so razlog za sanacijo poškodbe asfaltne obloge, ki so nastale zaradi več kot 45-letnega intenzivnega delovanja vetrov. »Vetrovni vplivi so skozi leta močno prispevali k degradaciji obloge, zato se ta obnova nujno izvaja,« poudarjajo pri DEM.

Natančno načrtovana sanacija s ciljem ohranjanja varnosti

Sanacijska dela na oblogi bazena bodo potekala v dolžini približno 500 metrov, pri čemer se bo znižanje vodostaja pričelo že 12. oktobra. Da bi zagotovili nadzorovano in varno izvedbo praznjenja, bo hitrost spuščanja vode dosegla do deset centimetrov na uro. Ta previdnost ni naključna, saj ima uravnavanje vodostaja neposreden vpliv na stabilnost naklonskih površin in na okoliško ekosistemsko ravnovesje.

Po zaključku praznjenja, ki se bo odvilo v soboto, bodo v nedeljo, 13. oktobra, začeli s sanacijskimi deli. Ta bodo predvidoma zaključena v petek, 18. oktobra, zatem pa bo DEM takoj pričel s ponovnim polnjenjem akumulacijskega bazena, prav tako s hitrostjo do deset centimetrov na uro, dokler ne doseže običajne višine.

Odvisnost od hidroloških razmer in vpliv na lokalno okolje

V DEM opozarjajo, da je izvedba del odvisna tudi od hidroloških razmer. V primeru neugodnih razmer se lahko začetek praznjenja bazena in posledično trajanje del zamakneta. »Javnost bomo pravočasno obvestili o morebitnih spremembah, saj se zavedamo pomena transparentnosti pri takšnih projektih,« dodajajo v podjetju.

Sanacija akumulacijskega bazena HE Formin ni zgolj tehnični poseg, temveč odraža tudi zavezanost DEM k trajnostnemu upravljanju vodnih virov. Ptujčani in vsi, ki živijo ob reki Dravi, dobro vedo, da Ptuj ni zgolj mesto z zgodovinsko dediščino, temveč tudi skupnost, ki se sooča z izzivi vzdrževanja in zaščite svojih naravnih virov.

[[image_1_ge_645]]