V Kanadi izginja še zadnja velika ledena plošča

Uredništvo , 17.08.20 ob 09:25

Poslednja ledena plošča v Kanadi razpada, se tali in izginja. Da bo led v Kanadi kmalu preteklost, so v največji meri krive podnebne spremembe …

Prve razpoke na veliki ledeni plošči, imenovani The Milne Ice Shelf, so se pojavile že pred petimi leti, nedavno pa so temperaturne spremembe ledeno ploščo prignale na rob. Plošča sedaj razpada na manjše dele, ki jih morje odnaša, spotoma pa drobi in topi. Trenutno je razpadlo že več kot 40 % velike plošče The Milne Ice Shelf, glede na hitrost razpadanja pa tudi preostanka plošče že kmalu več ne bo.

Trenutno je razpadlo že več kot 40 % velike plošče The Milne Ice Shelf, glede na hitrost razpadanja pa tudi preostanka plošče že kmalu več ne bo.

Plošča The Milne Ice Shelf, ki je stara več kot 4000 let in se nahaja na severozahodnem robu otoka Ellesmere, je dolgo za poslednjo nedotaknjeno ledeno ploščo. Sedaj razpada na manjše ledene kose, ki so v resnici še vedno ogromne ledene gore, največji odcepljeni del pa bi naj meril celo 55 kvadratnih kilometrov, kar je skoraj tako veliko kot Manhattan.

Taljenje ruši svetovne ekosisteme

Za dogajanje je kriv dvig temperatur, ki so v tridesetih letih dvignile na kar 5 stopinj Celzija, kar za obstojnost take gmote ledu nikakor ni optimalno. Tovrstnih ledenih plošč, ki po videzu spominjajo na velikansko polico, je v arktičnem morju le še peščica, z njihovim taljenjem pa se postopoma dviguje gladina oceanov po svetu, kar korenito spreminja ekosisteme.

Že manjša sprememba je dovolj, da ogrozi neko rastlinsko ali živalsko vrsto in s tem celotno verigo potisne na rob preživetja. Procesa taljenja ledenikov in ledenih plošč se skorajda ne da več ustaviti, z ustreznimi ukrepi, ki se nanašajo predvsem na premik v smer ogljične nevtralnosti, pa lahko dogajanje vsaj omilimo.