Slovenija je na področju trajnosti in skrbi za okolje dolgo časa stopicala na mestu, medtem ko so jo številne evropske države prekašale na številnih področjih, pa vendar skuša slovenska politika v zadnjem času zeleno prihodnost postaviti v ospredje odločanja. Da to niso le besede, dokazuje tudi nedavno sprejeta Uredbo o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje, ki ureja posamezne cilje in ukrepe za nekatere posamezne plastične proizvode in za odpadke, ki nastanejo iz teh proizvodov.

»Cilj vseh ukrepov je zmanjšanje onesnaževanja okolja z odpadki iz teh proizvodov ter njihova smotrna zasnova in raba. Uredba tako določa ukrepe za najpogosteje najdene odpadne plastične proizvode za enkratno uporabo na obalah oceanov v EU in za ribolovno opremo, ki vsebuje plastiko. S to uredbo se v slovenski pravni red v celoti prenaša Direktiva (EU) Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. junija 2019 o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje,« povedo na Ministrstvu za okolje in prostor.

Končno konkretna regulacija

Kaj uredba prinaša? V fokusu je predvsem predpisan sistem proizvajalčeve razširjene odgovornosti, kar pomeni, da bodo morali proizvajalci, ki dajo na trg v Sloveniji plastične proizvode za enkratno uporabo, v okviru sistema PRO javnim sistemom za čiščenje javnih površin plačevati sorazmeren del stroškov čiščenja okolja zaradi odvrženih smeti, ki izvirajo iz teh proizvodov, ter naknadnega prevoza in obdelave teh smeti.

Nova uredba določa tudi nacionalni cilj – zmanjšanje porabe plastičnih proizvodov za enkratno uporabo do leta 2026 za najmanj 20 %, glede na leto 2022, merjeno v številu teh proizvodov, danih na trg v Sloveniji.

In kateri so ti proizvodi? To so vsebniki pijač, ki vsebujejo pijače do treh litrov, lahke plastične nosilne vrečke, zavitki in ovoji, lončki za pijače, posodice za živila, vlažilni robčki, baloni, tobačni izdelki s filtri in filtri, ki se tržijo za uporabo s tobačnimi izdelki (tobačni izdelki). Sistem PRO je na novo predpisan tudi za proizvajalce, ki dajo na trg ribolovno orodje, ki vsebuje plastiko.

Na udaru tudi tobačni izdelki, določen celo nacionalni cilj

Vključeni so tudi tobačni izdelki, pri katerih lahko v okviru uredbe proizvajalci krijejo tudi stroške vzpostavitve posebne infrastrukture za zbiranje odpadkov teh proizvodov, kot so ustrezne posode za odpadke, nameščene na lokacijah, ki so najbolj obremenjene zaradi smetenja.

Uredba prinaša tudi konkretne cilje. Tako je določen nacionalni cilj zmanjšanja plastičnih lončkov za pijače in plastičnih posod za živila za enkratno uporabo, ki prinaša zmanjšanje porabe plastičnih proizvodov za enkratno uporabo do leta 2026 za najmanj 20 %, glede na leto 2022, merjeno v številu teh proizvodov, danih na trg v Sloveniji.

Vir novice in več podrobnosti o uredbi: GOV.si, Ministrstvo za okolje in prostor