Zadnje čase se ne godijo prav dobre reči in podatek, da je poraba premoga v letu 2021 povzročila rekordne svetovne emisije CO2, je gotovo ena od teh. V lanskem letu so bile tako emisije v primerjavi s preteklimi leti višje za kar 2 milijardi ton, s čimer je človeštvo povsem izbrisalo vse pozitivne učinke na okolje, ki smo jih planetu doprinesli v času ustavitve javnega življenja med pandemijo.
Dodatno odvisnost od premoga so v preteklem letu povzročile ne preveč idealne vremenske razmere, v letošnjem letu pa razmere zaostrujejo rusko-ukrajinski konflikt ter s tem povezana energetska kriza. Emisije, povezane s premogom, so po podatkih lani doprinesle več kot 40 % povečanja emisij CO2, kar je približno 15,3 milijarde ton.
Vse pa le ni bilo slabo, saj so, kot smo že pisali, obnovljivi viri energije skupaj z jedrsko energijo s proizvodnjo prvič v zgodovini prehiteli količino energije, proizvedene s pomočjo premoga. Tako je bilo s pomočjo obnovljivih, zelenih virov energije proizvedenih za 500 teravatnih ur električne energije več kot v letu pred tem, močan poskok pa je bil viden tudi če se osredotočimo le na vetrne in sončne elektrarne.
Onesnaževalska Azija
Večji del krivde je sicer mogoče pripisati Kitajski, ki je na tem področju žal precejšen rekorder – med leti 2019 in 2021 so se njihove emisije CO2 povečale za 750 milijonov ton, kot večje gospodarstvo pa so bili tudi edini, ki so med pandemijo doživeli skokovito gospodarsko rast. Samo v letu 2021 so njihove emisije, ki so se povečale na skoraj 12 milijard ton, predstavljale kar 33 % vseh svetovnih emisij.
Tudi v Indiji ni bilo kaj boljše, saj so v uporabi premoga za proizvodnjo električne energije dosegli najvišjo vrednost vseh časov, raven proizvodnje se je povečala za 13 %, vlaganje v obnovljive vire energije pa je žal upadlo.
Da bodo podatki za leto 2022, ko so vse oči uperjene v politične krize, boljši, ni mogoče pričakovati, upamo pa lahko le, da v prizadevanjih za podnebje ne bomo potonili še globlje v rdeče številke.