Po nedavnih analizah NASA in Nacionalnega centra za podatke o snegu in ledu (NSIDC) se zdi, da se ta trend nadaljuje, kar ima daljnosežne posledice za ves svet.
Letos je Arktični led dosegel svojo minimalno površino, kar je sedma najnižja vrednost v zgodovini opazovanja. Skupna površina ledu se je skrčila na 4,28 milijona kvadratnih kilometrov, kar je približno 750.000 kvadratnih kilometrov manj od povprečja iz obdobja med letoma 1981 in 2010.
Kljub temu, da letošnje vrednosti ostajajo nad rekordnim dnom iz septembra 2012, ko je led dosegel le 3,39 milijona kvadratnih kilometrov, strokovnjaki opozarjajo, da se trend zmanjšanja ledu v Arktiki že desetletja nadaljuje.
Po podatkih NASA se ledu v Arktiki vsako leto zmanjša povprečno za 77.800 kvadratnih kilometrov. Spremembe v morskem ledu so že povzročile številne posledice, vključno s spremembami v habitatih polarnih živali ter vplivom na lokalne skupnosti in trgovske poti.
Neenakomerno zmanjšanje ledu v Antarktiki
Medtem ko se v Arktiki soočamo z alarmantnim upadom ledu, se tudi Antarktika spopada s težavami. V letošnjem letu je bila površina morskega ledu okoli Antarktike zelo nizka, kar se dogaja v času, ko bi morala površina rasti.
Trenutno se predvideva, da bo maksimalna površina morskega ledu le nekaj več kot 17 milijonov kvadratnih kilometrov, kar je znatno pod povprečjem iz obdobja 1981–2010.
Znanstveniki se trudijo ugotoviti vzroke za ta obrat, saj je bila do leta 2014 površina morskega ledu v Antarktiki nekoliko stabilna. Po tem obdobju pa se je začel opazen upad, kar nakazuje na dolgoročne spremembe v pogojih v Južnem oceanu, ki jih verjetno povzroča globalno segrevanje.
Kako to vpliva na okolje in tam živeče skupnosti?
Zmanjšanje morskega ledu vpliva na podnebne razmere v obeh polarnih regijah. Morski led odbija večino sončne svetlobe, medtem ko odprto morje absorbira kar 90 % sončne energije.
Ta pojav, znan kot povratna zanka albedo, vodi v nadaljnje segrevanje vode in zamudo pri rasti morskega ledu. Posledično se temperature v Arktiki dvigajo hitreje kot povprečje globalne temperature.
Strokovnjaki opozarjajo, da je prihodnost mladih generacij, zlasti v obalnih skupnostih, ogrožena. Pomanjkanje morskega ledu vpliva na ribištvo, ekosisteme in lokalno gospodarstvo, kar se odraža v preživetju ljudi v teh območjih.
[[image_1_ge_648]]