Že tradicionalnemu Evropskemu tednu mobilnosti se je s finančno spodbudo slovenskim občinam v višini 800 000 evrov pridružilo tudi Ministrstvo za okolje in prostor. Evropski teden mobilnosti že vrsto let spodbuja lokalne skupnosti k izvajanju projektov trajnostne mobilnosti in sprejemanju ukrepov, ki zmanjšujejo motorni promet, spodbujajo trajnostne oblike mobilnosti, izboljšujejo zdravje prebivalcev ter kakovost okolja.

Letos je v Evropskem tednu mobilnosti sodelovalo 41 občin, ki bodo v okviru razpisa prejele 290 000 evrov za izvedbo aktivnosti, s katerimi spodbujajo in promovirajo trajnostno mobilnost na lokalni ravni.

Povezava med onesnaževanjem in motornim prometom je jasna in tesna

»Ključno sporočilo ETM je, da vsak posameznik lahko s premišljeno odločitvijo za aktivno mobilnost pomembno pripomore k lepšemu življenju celotne skupnosti. Hoja, kolesarjenje in javni prevoz za razliko od avtomobilskega prometa v ozračje vnašajo znatno manj toplogrednih plinov, okolje manj onesnažujejo s hrupom in svetlobo, povzročijo manj prometnih nesreč, izboljšajo pa tudi naše zdravje,« opominjajo na Ministrstvu za okolje in prostor:

»Izpusti toplogrednih plinov so se v obdobju 2005-2019 namreč povečali za skoraj 28-odstotkov, v letu 2020 pa se je zaradi ukrepov ob epidemiji covid-19 opazno zmanjšala prometna aktivnost, ki od leta 2021 ponovno narašča. Ugotovljeno je, da promet prispeva največji, v letu 2020 kar 29-odstotni, delež izpustov toplogrednih plinov.«

Prav zato je finančna spodbuda slovenskim občinam še kako dobrodošla, saj je tako tudi na strukturni ravni jasno, da so zeleni cilji Sloveniji izjemno pomembni.

Vir: Ministrstvo za okolje in prostor