Letošnja, že četrta izvedba, poteka pod sloganom »Sami izbiramo, kako začeti dan. Izberimo kolo!« in je že v prvih 24 urah zabeležila izjemen odziv delodajalcev – kar več kot 50 se jih je že pridružilo osemtedenskemu izzivu, ki traja od 31. marca do 25. maja.
Na nedavni novinarski konferenci so pobudo podrobneje predstavili državni sekretar Ministrstva za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl, veleposlanik Kraljevine Nizozemske Nj. Eks. Johan Verboom, generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal ter Nela Halilović iz IPoP - Inštituta za politike prostora.
[[image_1_ge_689]]
Kolesarjenje kot ključ do trajnostne prihodnosti
Državni sekretar Uroš Vajgl je poudaril, da je kolesarjenje ključni element trajnostne mobilnosti in pomemben korak k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov. »Zato na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo v letu 2025 nadaljujemo z vlaganji v varno in povezano kolesarsko infrastrukturo ter podpiramo pripravo regionalnih in občinskih celostnih prometnih strategij, ki bodo spodbujale tudi kolesarstvo,« je dejal in izpostavil tudi spodbude za nakup električnih koles.
»Polni zagona kolesarimo v službo je odličen primer sodelovanja države, občin, podjetij in posameznikov. Vsako kolo več na cesti pomeni korak bližje k čistejšemu okolju in bolj zdravemu življenju.«
Delodajalci prepoznavajo prednosti kolesarjenja
Navdušujoč odziv delodajalcev potrjuje pomembno vlogo kolesarjenja pri spodbujanju trajnostne mobilnosti in zdravega življenjskega sloga. Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal je izpostavila, da se v zbornici zavedajo odgovornosti gospodarstva do okolja:
»Podjetja vlagajo v zelene tehnologije, čiste vire energije in zmanjševanje ogljičnega odtisa. A tehnologija in investicije ne bodo dovolj, če ne bomo tudi sami, kot posamezniki, del spremembe in napredka.«
Letos je delodajalcem omogočeno še lažje sodelovanje z uvedbo posebnega profila za spremljanje prekolesarjenih kilometrov zaposlenih. Nela Halilović iz IPoP je poudarila, da je že v prvem dnevu več kot 50 delodajalcev prepoznalo, da je kolesarjenje na delo priložnost za boljše počutje zaposlenih, povezanost v podjetju in trajnostne navade. Sodelovanje delodajalcev pa prispeva tudi k izboljšanju lokalne prometne in parkirne situacije.
Navdih iz dežele kolesarjev
Pomembnost pobude že četrto leto zapored prepoznava tudi veleposlanik Kraljevine Nizozemske Johan Verboom, ki je dejal:
»Kampanja Polni zagona ni le izziv, temveč gibanje za bolj zdrav življenjski slog, čistejši zrak in pametnejše potovalne navade. Vsakič, ko zavrtimo pedala prispevamo k bolj zelenemu okolju, zmanjšujemo izpuste CO2 in spodbujamo bolj zdravo ter aktivno družbo. Dejansko statistike na Nizozemskem kažejo, da lahko vsakodnevna vožnja s kolesom na delo zmanjša tveganje za prezgodnjo smrt za kar 41 odstotkov.«
Privlačne nagrade in brezplačni servisi čakajo udeležence
Za dodatno motivacijo bodo udeleženci lahko sodelovali v tedenskih izzivih in se potegovali za številne privlačne nagrade, med katerimi so tri kolesa Pony, voucher za kolesarsko doživetje na Nizozemskem, Bikebox za delodajalce, servis koles, darilne kartice in druge praktične nagrade.
Poleg tega bodo po Sloveniji potekali brezplačni servisi koles, kjer bodo kolesarji lahko poskrbeli za brezhibnost svojih jeklenih konjičkov. V Mariboru bosta brezplačna servisa na voljo 9. aprila in 7. maja.
Kako se pridružiti?
Vsakdo lahko postane del kolesarske skupnosti Polni zagona s preprosto registracijo na spletni strani www.polnizagona.si, kjer lahko beleži svoje prevožene kilometre in se poveže s prijatelji ali sodelavci v ekipe.
Pobuda Polni zagona kolesarimo v službo je nastala v sklopu projekta LIFE IP CARE4CLIMATE v sodelovanju z IPoP - Inštitutom za politike prostora, Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo ter Urbanističnim inštitutom Slovenije.
Vir: MOPE