Knjiga podrobno obravnava ključne vidike povezovanja obnovljivih virov energije, kot so sončna, vetrna in hidroenergija, s pametnimi omrežji. Avtorji raziskujejo širok spekter tem, začenši z različnimi energetskimi tehnologijami in podrobno razlagajo kako tehnologije pametnih omrežij prispevajo k učinkovitejši distribuciji in uporabi teh virov.
Poseben poudarek je na tehničnih, ekonomskih in političnih vidikih integracije, pri čemer knjiga izpostavlja izzive, kot so infrastrukturne potrebe, zakonodajni okviri in tržne strategije. Pomemben del obravnave je posvečen naprednim tehnologijam, kot so večmodni pretvorniki in IoT aplikacije, ki igrajo ključno vlogo pri povečanju učinkovitosti in zanesljivosti energetskih omrežij.
Knjiga tudi raziskuje okoljske in družbene vplive obnovljivih virov, s poudarkom na zmanjšanju emisij in izboljšanju energetske varnosti, ter kontekstualizira te vplive v sodobni energetski in okoljski razpravi. Avtorji zaključujejo s pogledom na prihodnje trende in inovacije ter poudarjajo nujnost trajnostnega razvoja in medsektorskega sodelovanja za doseganje energetske prihodnosti. Knjiga naslavlja ključne izzive prehoda na obnovljive vire energije v času naraščajoče potrebe po trajnostnih energetskih rešitvah. Razpravlja o tem, kako pametna omrežja in tehnologije za shranjevanje energije lahko spodbujajo energetsko preobrazbo, hkrati pa prispevajo k doseganju okoljskih ciljev. Namenjena je strokovnjakom na področju energetike, političnim odločevalcem, študentom in vsem, ki jih zanima dinamično področje obnovljivih virov energije in pametnih tehnologij.
Knjiga nudi interdisciplinarno in metodološko bogato analizo integracije obnovljivih virov energije s pametnimi omrežji. Združuje širok nabor pristopov, vključno s teoretičnimi raziskavami, študijami primerov, empiričnimi študijami, kvantitativnimi in kvalitativnimi analizami, simulacijami in praktičnimi implementacijami. Osredotoča se na praktično uporabo in modeliranje tehnologij, kar omogoča poglobljen vpogled v tehnološke, ekonomske in operativne vidike ter trende integracije. Vsako poglavje je skrbno zasnovano za doprinos k celostnemu razumevanju teme. Prvo poglavje temelji na raziskavah različnih vrst obnovljivih virov energije, kot so sončna, vetrna in hidroenergija ter vzpostavlja temeljno razumevanje teh virov in njihove tehnologije, hkrati pa poudarja inovativne pristope za njihovo boljšo integracijo v obstoječe energetske sisteme.
Naslednje poglavje se osredotoča na trenutno stanje energetike v Indiji, s poudarkom na obstoječih elektrarnah in vlogo obnovljivih virov v indijskem energetskem sektorju, povezuje različne vire obnovljive energije, kot so hidroenergija, sončna energija in vetrna energija, z obstoječim omrežjem in razpravlja o izzivih integracije. Tretje poglavje uvaja bralce v koncept pametnih omrežij in njihovo pomembnost. Avtorji razpravljajo o komponentah in funkcijah pametnih omrežij ter njihovi povezavi z obnovljivimi viri energije. S konkretnimi primeri so prikazane ekonomske analize in vpliv solarnih fotovoltaičnih projektov na energetsko prihodnost.
Četrto poglavje se osredotoča na uporabo tehnologije interneta stvari (IoT) v napredni merilni infrastrukturi (AMI) za pametna omrežja. AMI igra ključno vlogo pri učinkovitem upravljanju obnovljivih virov v pametnih omrežjih, in integracija IoT tehnologij prispeva k boljši energetski učinkovitosti in zanesljivosti omrežja. Peto poglavje poudarja zahteve za uspešno integracijo obnovljivih virov s pametnimi omrežji in potrebo po usklajevanju med različnimi tehnologijami obnovljivih virov in pametnimi omrežji. Naslednje poglavje se osredotoča na tehnologije shranjevanja energije, ki so ključne za zagotavljanje stabilnosti omrežja in integracijo z obnovljivimi viri energije. Poglavje nadaljuje razpravo o ključnih tehnoloških komponentah pametnih omrežij. Sedmo poglavje podrobneje raziskuje tehnologijo in kontrole fotovoltaičnih sistemov, kar prispeva k boljšemu razumevanju učinkovitosti in zanesljivosti teh sistemov.
Nadalje, osmo poglavje obravnava načine ločenega krmiljenja fotovoltaičnih sistemov pri konstantni napetosti enosmernega toka, ki so povezani z enofaznim omrežjem. Osredotoča se na shematski prikaz in analizo simulacijskih ter eksperimentalnih rezultatov, ki poudarjajo učinkovitost in stabilnost sistema. Deveto poglavje raziskuje vetrne energetske sisteme in njihovo integracijo v oddaljene mikromreže, s čimer izboljšuje energetsko učinkovitost v ruralnih območjih. Deseto poglavje obravnava izzive pri načrtovanju in delovanju velikih obsežnih obnovljivih energetskih virov, vključno s solarno in vetrno energijo, ter poudarja vlogo tehnologij za električno shranjevanje energije.
V enajstem poglavju je poudarek na razvoju in vključevanju obnovljivih energetskih virov v mikrogride, s čimer se izpostavljajo ključni izzivi in inovacijske možnosti. Obravnava tudi optimizacijske strategije za mikrogride, ki so ključne za izboljšanje učinkovitosti in zanesljivosti v distribuciji energije. V dvanajstem poglavju so predstavljeni izzivi povezani z načrtovanjem in delovanjem obsežnih obnovljivih energetskih virov, kot sta sončna in vetrna energija ter integracijo v omrežje skupaj z vlogo električnega energetskega shranjevanja za zagotavljanje njihove zanesljivosti in učinkovitosti.
Trinajsto poglavje se ukvarja z ukrepi za ublažitev izzivov pri integraciji obnovljivih virov energije, vključno z napovedovanjem, razporejanjem, uravnoteženjem, nadzorom in spremljanjem, kar prispeva k boljšemu delovanju omrežja. Štirinajsto poglavje raziskuje ukrepe za reševanje težav s kakovostjo električne energije pri integraciji obnovljivih virov energije, vključno z vplivom tehnologije interneta stvari (IoT) na nadzor omrežja. Petnajsto poglavje zaključuje celotno raziskavo s poudarkom na implementacijah pametnih omrežij in njihovi izvedljivosti v praksi, vključno s tehnologijami za zaznavanje, merjenje, nadzor in avtomatizacijo v pametnih omrežjih ter konkretnimi primeri implementacije. To omogoča vpogled v prihodnje perspektive in uporabo teh tehnologij v realnih scenarijih.
Po prebrani knjigi lahko trdimo, da gre za izjemno obsežno in informativno delo, ki ponuja vpogled v ključne vidike prehoda na obnovljivo energijo v povezavi z inteligentnimi omrežji in se na ta način kaže kot neprecenljiv vir informacij za različne skupine bralcev. Za inženirje in tehnične strokovnjake v energetskem sektorju predstavlja knjiga izčrpen pregled najnovejših tehnoloških inovacij, strategij za izboljšanje energetske učinkovitosti ter naprednih kontrolnih sistemov.
Široka obravnava tehničnih podrobnosti omogoča praktično uporabo pridobljenega znanja pri razvoju in izvajanju projektov, ki se ukvarjajo z integracijo obnovljivih virov energije v kompleksna pametna omrežja. S tem knjiga prispeva k spodbujanju tehnološkega napredka na področju obnovljivih virov in omrežij, hkrati pa izstopa zaradi svoje poglobljene obravnave družbenih in okoljskih vidikov prehoda na obnovljivo energijo. Bralcem omogoča vpogled v širše posledice energetske preobrazbe za okolje, družbo in gospodarstvo.
Poudarja pomembnost vključevanja različnih deležnikov, vključno z vladami, industrijo in potrošniki, pri oblikovanju trajnostnih energetskih strategij. Prav tako se osredotoča na vpliv politik in regulativnih sprememb, ki so ključni za spodbujanje uporabe obnovljivih virov. Knjiga odpira tudi globalno perspektivo s številnimi primeri iz različnih delov sveta, kar omogoča bralcem boljše razumevanje, kako se lahko koncepti in rešitve v knjigi prilagajajo različnim regionalnim in globalnim izzivom. Poudarja pomen mednarodnega sodelovanja in izmenjave znanja pri pospeševanju prehoda na obnovljive vire energije, kar odraža globalno kompleksnost tega izziva.
Moja kritika knjige vključuje pohvalo za njeno obsežnost, a hkrati lahko izpostavim, da zaradi svoje podrobne obravnave tehničnih podrobnosti morda ni najbolj dostopna za bralce brez tehničnega znanja. Prav tako bi lahko bilo vključenih več praktičnih primerov in študij primerov, da bi bralcem omogočila boljšo predstavo o dejanski uporabi obravnavanih tehnologij in strategij v realnem svetu.
Vendar pa je to manjša pripomba v primerjavi z obširnostjo in kakovostjo informacij, ki jih knjiga ponuja. V zaključku bi rad poudaril, da je knjiga "Integration of Renewable Energy Sources with Smart Grid" ne samo informativna, ampak tudi izjemno relevantna v današnjem svetu, kjer si prizadevamo za zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida in prehod na trajnostno energijo. Njena ključna vloga pri utiranju poti k obnovljivi prihodnosti je neprecenljiva, saj se zavedamo, da je to pot, ki jo moramo vsi skupaj ubrati za dobro našega planeta in prihodnjih generacij. Ta knjiga predstavlja temelj za razumevanje in obravnavanje kompleksnosti prehoda na obnovljive vire energije v različnih kontekstih ter nas spodbuja k ukrepanju za bolj trajnostno prihodnost.