Morda pa bomo le razrešili težavo odpadnih, okolju ne preveč prijaznih baterij, ki bodo hkrati tudi veliko cenejše? Možnost zares obstaja, saj so raziskovalci z Univerze v Sydneyju nedavno razvili posebno novo poceni baterijo z vrsto staljene soli, ki jo je mogoče predelati iz morske vode. Ta baterija ni le cenejša, ampak kar štirikrat bolj zmogljiva kot litij!

»Mesija« v svetu baterij

Baterija avstralskih raziskovalcev je tako izdelana iz natrijevega žvepla, posebne vrste staljene soli, ki jo je mogoče predelati iz morske vode – je baterija poceni in okolju prijaznejša od obstoječih možnosti.

Kot pojasnjuje dr. Shenlong Zhao z Univerze v Sydneyju, bi lahko nova baterija na področje obnovljivih virov prinesla močno potreben preboj in rešitev težave odpadnih baterij, ki zadnja leta predstavljajo precejšnjo problematiko.

Zakaj pa ne litij?

Težava litijevih baterij ter baterij, izdelanih iz redkih zemeljskih kovin kot so litij, grafit in kobalt je tudi v omejenosti količine teh kovin na zemlji, že uporabljene kovine pa je nato iz odpadnih baterij precej težko ponovno pridobiti.

Ker se litij pretežno pridobiva z uporabo uparjalnih bazenov, je za proizvodnjo ene metrične tone potrebnih približno 2,2 milijona litrov vode.

Ob tem ne smemo pozabiti, da pridobivanje litija zahteva velike količine vode, prispeva pa tudi k izgubi biotske raznovrstnosti, degradaciji tal … Za dosego podnebne nevtralnosti bo EU do leta 2030 potrebovala 18-krat več litija, kot ga trenutno uporablja, do leta 2050 pa skoraj 60-krat več.

Inovacija avstralskih raziskovalcev je zato pravi balzam za dušo, skorajda »mesija«, ki ga je svet baterij dolgo pričakoval. Prvotni poskusi kažejo, da bi lahko tovrstno baterijo z nekaj izboljšavami čez čas začeli uporabljati v večji meri. Držimo pesti!

Vir: Euronews