Ta nujen poziv prihaja kot odziv na nedavno umik obravnave zakona iz dnevnega reda vladne seje 24. aprila 2025, kar je v svetu strokovnjakov in javnosti vzbudilo precejšnje zaskrbljenost.
Zakon prestal obsežne postopke, zamude so nesprejemljive
Člani Podnebnega sveta v svojem stališču opozarjajo, da je predlagani zakon že prestal široko javno posvetovanje, medresorska usklajevanja ter bil dopolnjen s pripombami samega Podnebnega sveta. Poudarjajo, da zakon predstavlja ključno implementacijo skupne evropske podnebne politike, od katere ima Slovenija, kot ena od podnebno najbolj ranljivih držav članic EU, neposredne okoljske in gospodarske koristi. Te vključujejo tudi nadpovprečne finančne podpore Evropske unije.
Ogroženih skoraj pol milijarde evropskih sredstev
V svojem apelu Podnebni svet izrecno svari pred resnimi posledicami nadaljnjih zamud. Te bi lahko vodile do pravnih sankcij in glob, kar pa je še bolj zaskrbljujoče, ogrožajo dostop do skoraj pol milijarde evrov evropskih sredstev. Ta sredstva so ključnega pomena za podporo najranljivejšim gospodinjstvom v prehodu v nizkoogljično družbo.
Poziv k delovanju v nacionalnem interesu in odpravi subvencij za fosilna goriva
Podnebni svet poziva Vlado, naj deluje v nacionalnem interesu in nemudoma prenese sprejeto podnebno politiko EU v slovenski pravni red. Ob tem opominjajo na že podane predloge za izboljšave zakona, zlasti na nujnost odprave subvencij za fosilna goriva, ki so bile Vladi predložene že leta 2023.
Zahtevana transparentnost in vključenost javnosti
V svojem stališču člani Podnebnega sveta zahtevajo tudi objavo aktualnega osnutka zakona, s čimer bi se zagotovila preglednost zakonodajnega procesa in omogočila vključenost javnosti. Njihov jasen in enoten poziv Vladi je nedvoumen: Podnebni zakon mora biti nemudoma uvrščen na dnevni red in sprejet brez nadaljnjih odlašanj.
Vir: MOPE