Po napovedih Svetovnega gospodarskega foruma bi lahko do leta 2050 podnebne spremembe povzročile dodatnih 14,5 milijona smrtnih primerov in 12,5 milijarde dolarjev izgube v gospodarstvu. Kar je še bolj zaskrbljujoče, so otroci med najbolj ranljivimi skupinami, saj so izpostavljeni ekstremnim temperaturam in drugim podnebnim dogodkom, ki ogrožajo njihovo zdravje in razvoj.
Zdravstvene težave, ki se začnejo že pred rojstvom
Zdravje otrok je lahko ogroženo že pred njihovim rojstvom. Ekstremne temperature lahko povzročijo prezgodnje porod, kar pomeni, da se otroci rodijo z nizko porodno težo, kar že od začetka vpliva na njihovo zdravje.
Poleg tega se lahko, ko matere doživljajo podnebne skrajnosti, občutno zmanjša kakovost in količina materinega mleka, kar še dodatno ogroža zdravje novorojenčkov.
Hkrati se dojenčki in majhni otroci se na podnebne spremembe odzivajo drugače kot odrasli. Njihova telesa se težje prilagajajo spremembam temperature, kar je še posebej nevarno, če so rojeni prezgodaj.
Poleg neposrednih zdravstvenih težav pa podnebne spremembe vplivajo tudi na širše vidike otrokovega življenja. Pogostejše naravne katastrofe, kot so suše in poplave, namreč zmanjšujejo pridelavo hrane in povečujejo širjenje bolezni, če pa otroci v prvih letih življenja ne dobijo dovolj hranil, se lahko pojavijo trajne kognitivne okvare, ki jih ne morejo nadoknaditi.
Pot do otrokom prijaznejše prihodnosti
Kako lahko bolje zaščitimo otroke pred temi nevarnostmi? Po napovedih Svetovnega gospodarskega foruma bi lahko podnebne spremembe do leta 2050 povzročile dodatnih 14,5 milijona smrtnih primerov.
Ključnega pomena je, da otroci postanejo osrednji del podnebnih politik in da se pozive o posledicah podnebnih sprememb tudi in predvsem zaradi zdravja ter prihodnosti naših otrok vzame zares.
[[image_1_ge_650]]