Uporaba plastike nam sicer ni v ponos, a kljub nenehnim prizadevanjem raziskovalcev doslej še ni bil predstavljen tak alternativni material, ki bi vključeval vse lastnosti plastike in za proizvodnjo ter uporabo ne bi bil dražji od nje. Korak bližje temu pa vseeno predstavlja nedavna vest iz sveta znanosti – ekipa kitajskih znanstvenikov Univerze znanosti in tehnologije na Kitajskem je pod vodstvom profesorja Shu-Hong Yuja predstavila plastiki podoben material, ki se ga da pridobivati iz lesnih vlaken ter sljude (posebnih mineralov, ki jih sestavljajo kalij, magnezij in aluminij) ter se zgleduje po kompleksni zgradbi biserovine.

Ekipa kitajskih znanstvenikov Univerze znanosti in tehnologije na Kitajskem je pod vodstvom profesorja Shu-Hong Yuja predstavila plastiki podoben material, ki se ga da pridobivati iz lesnih vlaken ter sljude (posebnih mineralov, ki jih sestavljajo kalij, magnezij in aluminij) ter se zgleduje po kompleksni zgradbi biserovine.

Novi material bi po mnenju kitajskih znanstvenikov lahko predstavljal izvrstno alternativo plastiki, saj je lahko dostopen, primeren za masovno produkcijo in omogoča obarvanje v vse želene odtenke, kot je to značilno za plastiko, sicer pridobljeno iz petroleja.

Na toploto bolj odporna plastika

Kot prototip so kitajski raziskovalci z novim materialom oblikovali barvne ovitke za telefon ter tako pokazali, da je material dovolj fleksibilen, da ga je mogoče oblikovati v poljubne oblike in velikosti. Raziskovalci so se pri snovanju materiala zgledovali po biserovini, ki obdaja notranjo školjčno lupino ter je osnovni gradnik biserov, saj je znana po svoji trdnosti in moči.

V nekaterih pogledih je še boljši, saj za razliko od klasične plastike, ki se pri višjih temperaturah hitro zmehča, trden ostaja med kar -130 in 250 °C.

Novi material ima presenetljivo moč (približno 281 MPa) ter trdoto (približno 11,5 MPa ml/2), kar pomeni, da je dvakrat močnejši in trdnejši od vseh do sedaj uporabljenih industrijskih plastičnih materialov, kot so poliamidi in aromatski polikarbonati ter s tem zelo verjeten konkurent iz petroleja ustvarjeni plastiki. V nekaterih pogledih je še boljši, saj za razliko od klasične plastike, ki se pri višjih temperaturah hitro zmehča, trden ostaja med kar -130 in 250 °C.

Več o revolucionarnem materialu, ki je dodobra pretresel znanstveni svet, najdete tudi v originalnem znanstvenem članku »An all-natural bioinspired structural material for plastic replacement” by Qing-Fang Guan, Huai-Bin Yang, Zi-Meng Han, Zhang-Chi Ling and Shu-Hong Yu, 3 November 2020, Nature Communications. DOI: 10.1038/s41467-020-19174-1