Osrednji cilj je oblikovati model trajnostnega upravljanja za javne zavode na področju kulture in ga pilotno preizkusiti prav na MKC Maribor.

Projekt, ki ga sofinancira Ministrstvo za kulturo iz Sklada za podnebne spremembe s 70.000 evri, se je začel v letu 2025 in bo trajal do avgusta 2026. Že v prvem koraku so partnerji izvedli merjenje ogljičnega odtisa MKC Maribor za leto 2024, ki je pokazalo, da je zavod proizvedel kar 110 ton ogljikovega dioksida.

Od dobrih praks do celovitega modela

MKC Maribor že ima nekaj temeljev na področju trajnosti, kot so trajnostni projekti v sklopu programa Banka idej, okolju prijazni ukrepi v Hostlu Pekarna in zaveza k prireditvi brez odpadkov ob Slovenskem dnevu knjige v Mariboru. "Ko smo se prijavljali na razpis, smo naredili pregled vsega dobrega, kar smo na področju trajnosti v MKC Maribor že naredili in ugotovili, da imamo že precej dobrih praks," je poudarila direktorica MKC Maribor, Marja Guček.

Javni zavodi kot pionirji zelenega prehoda

Projekt "Zeleni korak za kulturo" se osredotoča na trajnost upravljanja javnih zavodov in si prizadeva za sistematično beleženje ter spremljanje njihovega ogljičnega odtisa. Vodja projekta Adrijana Kos iz MKC Maribor je izpostavila, da je eden ključnih ciljev prenesti zavedanje o ogljičnem odtisu in pomembnosti trajnostnega upravljanja v delovanje teh zavodov.

V okviru projekta bodo poleg MKC Maribor izmerili ogljični odtis še vsaj petih drugih javnih zavodov s področja kulture. Oblikovali bodo tudi splošno orodje za merjenje in beleženje ogljičnega odtisa, ki bo na voljo vsem zainteresiranim zavodom. S pomočjo Ekologov brez meja pa bodo pripravili model s smernicami za trajnostno upravljanje in delovanje.

Anketa razkrila presenetljivo sliko

Anketa, ki so jo izvajalci projekta marca izvedli med javnimi zavodi na področju kulture, je pokazala, da je merjenje ogljičnega odtisa še vedno redkost. Od 162 anketiranih zavodov, kar predstavlja 80,6 % vseh javnih zavodov s področja kulture v Sloveniji, si jih kar 96,9 % v letu 2024 ni merilo svojega ogljičnega odtisa. Petra Plošnik iz ENERGAP je ob tem pojasnila, da so pri tistih redkih, ki so navedli meritve, v večini primerov šlo le za pretvorbo rabe energije v izpuste CO₂, ne pa za celovit izračun ogljičnega odtisa.

Predsednica Ekologov brez meja, Katja Sreš, je poudarila, da ukvarjanje s trajnostjo ne sme biti le domena okoljskih organizacij, temveč tudi tistih, ki delujejo na področju kulture, mladine in turizma. Pri tem vidi pomembno vlogo mladinskih centrov pri postavljanju zgledov in ozaveščanju mladih.

110 ton CO₂ zahteva tisoče dreves

Izmerjeni ogljični odtis MKC Maribor za leto 2024 znaša 110 ton CO₂ ekvivalenta. Največji delež emisij (58 %) je posledica porabe električne in toplotne energije ter vode, medtem ko prevozi, odpadki, potrošni material in izdelki ter voda predstavljajo 42 % emisij. Za nevtralizacijo teh emisij bi moral MKC Maribor v enem letu zasaditi med 5.000 in 5.500 odraslih dreves.

Katja Sreš je pojasnila, da kakovostne meritve preprečujejo zeleno zavajanje in so ključne za spremljanje učinkovitosti sprejetih ukrepov. MKC Maribor bo model s smernicami pilotno preizkušal med junijem 2025 in majem 2026, enako pa bodo storili tudi sodelujoči zavodi iz različnih področij kulture. Smernice bodo nato dopolnjene s predlogi ukrepov, specifičnimi za posamezne vrste zavodov. Poudarek bo na zmanjšanju porabe energije in vode, preprečevanju nastajanja odpadkov, spodbujanju trajnostne mobilnosti ter učinkovitem ozaveščanju zaposlenih in uporabnikov. Pri tem se bodo zgledovali po izkušnjah mreže Zero waste Slovenija in dobrih praksah iz tujine. Projekt se bo zaključil z nacionalno konferenco v Mariboru junija 2026.

"Zeleni korak za kulturo" predstavlja pomemben premik k bolj trajnostnemu delovanju v slovenskem kulturnem prostoru. Z oblikovanjem praktičnega modela in ozaveščanjem javnih zavodov bo MKC Maribor skupaj s partnerji tlakoval pot k zmanjšanju ogljičnega odtisa in prispeval k bolj zeleni prihodnosti.