Oljni giganti se preusmerjajo v vetrno energijo

Uredništvo , 09.03.21 ob 03:40

Z vse bolj zaostrujočo podnebno krizo se naftna podjetja zavedajo, da se jim približuje počasen konec ali vsaj izdatno plačilo za svoje uničevanje narave. Prav zato oljni giganti v zadnjem času raje vlagajo v obnovljive vire energije …

Oljni giganti se preusmerjajo v vetrno energijo

Zahteve po tem, da svetovna podjetja, ki se ukvarjajo s črpanjem nafte, končno prevzamejo svoj, precej nezanemarljiv del krivde pri podnebni krizi, so vse glasnejše in podjetja, ki so se do sedaj uspešno upirala različnim organizacijam, tožbam, protestom in peticijam, ne morejo več mižati. Nekatera od njih želijo svoja dejanja vsaj malo popraviti, pri tem pa ne povsem propasti, zato se v zadnjem času pojavlja trend gradnje velikih zelenih elektrarn. Precej oljnih gigantov namreč na britanskih in irskih obalah postavlja vetrne elektrarne, nekaj se jih je usmerilo v izkoriščanje sončne energije, spet drugi poskušajo z zeleno energijo zaslužiti s pomočjo zemeljske toplote ali vodnega potenciala in podobno.

Tako je podjetje BP nedavno presenetilo z novico, da bo ob irskem morju zgradilo dve ogromni vetrni farmi, za ozemlje pa je ponudilo kar 900 milijonov funtov. Direktor podjetja, Bernard Looney, je ob tem povedal: »To je pomemben napredek tako k transformaciji podjetja BP kot podjetja z integrirano energijo kot signifikanten korak za zgodovino Velike Britanije.«

Obnovljivi viri – novo bojno polje

Čeprav se podjetja usmerjajo v zeleno energijo, ki je okolju definitivno bolj prijazna kot ta iz fosilnih goriv, pa tudi zelena transformacija med podjetja prinaša tekmovanje in rivalstvo – tokrat za najboljša ozemlja, ki ponujajo kar največ potenciala, bodisi sončnega, vetrnega, vodnega … Prav tako je trg zelene energije še ne povsem oblikovan, kar med podjetji, ki skušajo oblikovati ceno, ki bo odražala investicije, hkrati pa ne plašila kupcev, povzroča pravo borbo. Podjetje BP želi z obalno vetrno farmo, ki se ji želijo pridružiti tudi številna druga podjetja, do leta 2030 precej spremeniti svojo strategijo ter proizvesti kar 50 GW zelene, obnovljive energije.

»To je točno to, kar moramo početi: prinašamo svoje sposobnosti iz starega sveta v novega. Zato smo prepričani, da smo lahko v energetski tranziciji zmagovalci.«

V zeleno energijo se usmerja tudi Shell, ki v sodelovanju z nizozemskim podjetjem Eneco, ki se ukvarja z obnovljivo energijo, prav tako razmišlja o vetrni elektrarni na nizozemski obali, po ocenah strokovnjakov za delnice pa bodo takšno prihodnost ubrala tudi druga podjetja. Že sedaj namreč svet delnic kaže, da delnice podjetij, ki se odločijo za investicijo v zeleno energijo, v primerjavi z delnicami ostalih, »tradicionalnih« energetskih podjetij, občutno zrastejo. To pomeni, da zelena energija ni le korak proti boljši prihodnosti planeta ter rešitvi podnebne krize, ampak vsaj trenutno predstavlja precej dobro finančno naložbo.

Naftne ploščadi, preoblečene v vetrne elektrarne?

Zakaj pa prav vetrne elektrarne? Najbolj učinkovite vetrne elektrarne se gradijo le nekaj milj od obale, torej na morju, s ploščadmi sredi morja pa imajo naftna podjetja veliko izkušenj, zato preusmeritev v drugačen tip energije v resnici ne pomeni tako drastične transformacije za podjetje, saj mora svojo tehnologijo le nekoliko prilagoditi. »To je točno to, kar moramo početi: prinašamo svoje sposobnosti iz starega sveta v novega. Zato smo prepričani, da smo lahko v energetski tranziciji zmagovalci,« je to z besedami pospremil eden od vodilnih v podjetju BP. Če se za podoben korak odločijo še ostala velika naftna podjetja, sicer največji onesnaževalci na svetu, bo morda naša prihodnost res bolj čista …

Vir: Guardian